علت رشد نکردن سانسوریا

علت رشد نکردن سانسوریا

شاید سوالی که همیشه برایتان مطرح بوده، این است که با وجود این که سانسوریا گیاهی مقاوم و پر تحمل است، چرا گل سانسوریا من رشد نمی­کند؟ در این مقاله به معرفی بیماری ها و دلایلی که سانسوریا رشد نمی­ کند می پردازیم. با ما همراه باشید تا با مشکلات سانسوریا مانند علت ترک خوردن، علت چروک شدن، دلایل پاجوش نزدن سانسوریا و غیره آشنا ­شوید.

دلایلی که سانسوریا شما رشد نمی­کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که جلوی رشد سانسوریا را می­گیرد. برای رفع این مشکل باید تمام عواملی که باعث عدم رشد گیاه می شوند را بررسی کنید. مشکلات اصلی گیاه سانسوریا به دلیل آبیاری بیش از حد، گرما یا سرمای زیاد و نور نامتعادل است. در ادامه تک تک مشکلات را بررسی کرده و راه حل مناسبی برای حل هر مشکل را به شما ارائه می دهیم.

علت باریک شدن برگ های سانسوریا

اگر به دنبال یافتن دلیلی هستید که بفهمید چرا گل سانسوریا با من رشد نمی­کند، به دنبال یافتن علت باریک شدن برگ های سانسوریا باشید. نور خیلی زیاد، آبیاری نامناسب و تغییرات دمایی شدید، باعث بروز این مشکل می شود. آبیاری را منظم کرده از یک هفته تا ده روز تغییر دهید. مکان گیاه را تغییر دهید تا مشکل دریافت نور را حل کنید.

باریک شدن برگ سانسوریا

علت لوله شدن برگ های سانسوریا

پس از معرفی بیماری ها و دلایلی که سانسوریا رشد نمی­کند، باید علت لول شدن برگ های سانسوریا را جستجو کرد. دلیل این اتفاق تغییرات زیاد دما است. سانسوریا با دمای زیاد مخالف است و سرمای طولانی و شدید را هم دوست ندارد. برگ های گیاه سانسوریا در واکنش به تغییرات دمایی لول می شود. البته نور زیاد، داشتن آفت و آبیاری نامناسب از دلایل دیگر لول شدن برگ های گیاه است. پس از فهمیدن دلیل این مشکل به دنبال راه چاره مناسب باشید و گیاه را به محلی که دمای متعادلی دارد منتقل کنید.

علت رشد نکردن گل سانسوریا

رشد نکردن سانسوریا می­تواند به علت سرمای زیاد و یخ زدگی باشد. قبل از آن که گیاه تان به طور کامل نابود شود آن را به مکان گرم­تری منتقل کنید و منتظر رشد گیاه و پاجوشهای آن  باشید.

علت خم شدن برگ ­های سانسوریا

از جمله دلایلی که باعث مشکلاتی نظیر خم شدن برگ های سانسوریا و صاف نبودن برگ های آن می شود، آبیاری زیاد، سرمازدگی گیاه و تغذیه بیش از حد سانسوریا است. اگر متوجه شدید که دلیل اصلی خم شدن کدام دلیل است به سرعت در جهت رفع مشکل اقدام کنید و آبیاری و تغذیه گیاه را به حد تعادل برسانید. برای رفع سرمازدگی نیز به سرعت گیاه سانسوریا را به مکان گرمتری منتقل کنید.

خم شدن برگ سانسوریا

علت شل شدن برگ های سانسوریا

برای معرفی بیماری ها و دلایلی که سانسوریا رشد نمی­کند، باید میزان آبیاری را بررسی کرد. شل شدن و لیچ شدن برگ­ها از آبیاری زیاد و باتلاقی شدن خاک است. برای رفع این مشکل تا زمانی که خاک گیاه خشک نشده از دادن آب به گیاه خودداری کنید. در ضمن بررسی سوراخ زهکش پایین گلدان را هم از یاد نبرید.

علت سیاه شدن لبه برگ های سانسوریا

یکی از مشکلاتی که دامنگیر گیاه سانسوریا می شود، سیاه شدن برگ­های سانسوریا و آبکی شدن آنها است. فهمیدنش خیلی سخت نیست که بدانید به خاطر سرما و یخ زدگی این اتفاق برای گیاه تان افتاده است. هر چه زودتر گیاه سانسوریا را جابجا کنید و به محل گرم­تری منتقل کنید. از گذاشتن سانسوریا در کنار پنجره هایی که هوای سرد در آنها جریان دارد بپرهیزید.

علت چروک شدن برگ های سانسوریا

اگرمی­خواهید بدانید چرا گل سانسوریا با من رشد نمی­کند، بهتر است بدانید چروک شدن و خشک شدن لبه برگ های سانسوریا نشانه ای از نور زیاد یا تشنگی گیاه است. برای رفع این مشکل باید درباره نور دریافتی گیاه و میزان آبیاری تجدید نظر کنید.

علت خشک شدن برگ های سانسوریا

از جمله مشکلات و بیماری­هایی که گل سانسوریا را درگیر می­کند، خشک شدن برگ سانسوریا است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید خشک شدن برگ سانسوریا به دلیل نور زیاد و یا آبیاری کمتر از حد نیاز است. برای رفع این مشکل، وضعیت آبیاری و میزان نور دریافتی توسط گیاه را بررسی کنید و تا رفع این مشکل دقت بیشتری برای آبیاری به خرج بدهید.

خشک شدن برگ سانسوریا

علت پوسیده شدن سانسوریا چیست؟

تنها دلیل پوسیده شدن سانسوریا خاک باتلاقی و آبیاری زیاد است. برای حل این مشکل قبل از هر کاری سوراخ زهکش گلدان را بررسی کنید و از مسدود نشدنش مطمئن شوید. پس از این کار باید میزان آبیاری گیاه را تا زمان حل شدن مشکل به حداقل کاهش دهید.

علت جویده شدن برگ های سانسوریا چیست؟

اگر به دنبال معرفی بیماری ها و دلایلی که سانسوریا رشد نمی­کند هستید خوب است بدانید دلیل اصلی جویده شدن حاشیه برگ های سانسوریا، آفتی است که به جان  گیاهتان افتاده است. برای حل این مشکل باید سوراخ زهکش را بررسی کنید و آبیاری را تا خشک شدن کامل خاک، به تاخیر بیندازید.

شش دلیلی که پاجوش سانسوریا رشد نمی­کند.

پاجوش زدن سانسوریا

اگر به دنبال یافتن سر نخی هستید که بدانید چرا سانسوریا با من رشد نمی­کند قبل از هر چیز باید دلیل پاجوش نزدن را بدانید. 1-هر چند گیاه سانسوریا به نورمستقیم نیاز ندارد اما نور فیلتر شده از پشت پنجره نور مطلوبی است. اگر نور دریافتی گیاه کم باشد نه تنها رشد گیاه متوقف می شود بلکه پاجوش هم نمیزند. پس برای تولید پاجوش بیشتر به نور دریافتی توسط سانسوریا بیشتر دقت کنید. 2-درست است که سانسوریا گیاه مقاومی است ولی تغییرات دمایی زیاد آسیب جبران ناپذیری به گیاه وارد میکند. دقت داشته باشید در دمای بالاتر از 25 درجه رشد گیاه متوقف می شود و پاجوش نیز نمی زند. ضمن آن که دمای پایین تر از 18 درجه نیز به گیاه سانسوریا آسیب زده و مانع رشد آن می شود. 3-آبیاری گیاه سانسوریا تاثیر بسزایی در رشد گیاه و تولید پاجوش دارد پس اگر می خواهید برای رفع بیماری ها و دلایلی که سانسوریا رشد نمی­کند اقدام کنید باید آبیاری زیاد را متوقف کنید تا مانع از پوسیدگی وگندیدگی گیاه شوید. به جای آن آبیاری و کوددهی مناسب، به موقع و منظم باعث تولید گیاه سالم با پاجوش های فراوان می شود. 4-عدم وجود آفت­ها و بیماری­ها، اگر می خواهید بدانید چرا گل سانسوریا رشد نمی­کند، مطمئن شوید که گیاه تان هیچگونه بیماری نداشته باشد. با رفع بیماری ها و آفت هایی که گیاه را درگیر می­کنند به رشد بهتر و تولید پاجوشهای بیشتری کمک کنید. 5-سایز گلدانی که گیاه سانسوریا را در آن قرار می­دهید، در رشد بهتر و تولید پاجوش بیشتر تاثیر زیادی دارد. استفاده از گلدان های بزرگ مانع از تولید پاجوش زیاد می شود. 6-گیاهان آپارتمانی برای رشد و تکثیر سریعتر نیاز به کود مناسب دارند. سانسوریا هم از این قضیه مستثنی نیست. استفاده از کودهای مخصوص سانسوریا گیاهی قوی و با نشاط را به شما هدیه می دهد. همچنین استفاده از کود مخصوص سانسوریا در گیاه جوان باعث تولید پاجوش بیشتر می شود.

آفاتی که باعث بیماری گیاه سانسوریا می­شود

اگر موارد بالا را بررسی کردید ولی هنوز مشکل عدم رشد گیاه سانسوریا حل نشد باید ریشه مشکل را در آفت هایی پیدا کنید که گیاه را درگیر کرده اند. 1-آفت شپشک آردآلود، وجود زخم  های پنبه ای بر روی برگهای سانسوریا نشانه وجود آفت شپشک آردآلو است. ابتدا به کمک پنبه تمیز آغشته به الکل یا گوش پاک کن آفت ها را از گیاه جدا کنید. سپس با استفاده سم های مخصوص شپشک آردآلو گیاه را سم پاشی کنید. به یاد داشته باشید که جدا کردن گیاه بیمار از سایر گیاهان مانع از انتقال آفت می شود پس تا دیر نشده گیاه بیمار را تا رفع مشکل قرنطینه کنید.

آفت شپشک آردآلود

2-بیماری لکه قارچی، اگر زخم های قرمز قهوه ای روی برگ های سانسوریا مشاهده کردید که حاشیه برگ ها را هم  زرد کرده است، باید بدانید گیاه تان دچار بیماری لکه برگی قارچی شده است. محیط مرطوب، خیس شدن گیاه وتهویه نامطبوع، باعث شیوع این بیماری می­شود. استفاده از سم  قارچ کش را در اولویت قرار دهید تا گیاه تان را از شر این بیماری نجات دهید. 3-پشه های خاک، وجود پشه های خاک باعث آسیب جدی به  گیاه می شود. اگر در فصل تعویض گلدان هستید خاک گیاه را عوض  کنید و اگر شرایط مناسب برای تغییر گلدان و خاک را ندارید بهتر است گیاه را سم پاشی کنید تا از شر این آفت رهایی پیدا کنید.

آفت پشه و شته در گیاه

4-لاروف حشرات ریزی هستند که از برگ گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ را زخمی می­کنند. گاهی هم در پهنه گیاه ایجاد زخم می کنند. به سرعت از سم حشره کش استفاده کنید.

کلام آخر

پس از مطالعه مقاله چرا گل سانسوریا با من رشد نمی­کند، حتماً متوجه شده اید که همان قدر که نگهداری از گل سانسوریا ساده است، نیاز به دقت و ظرافت ویژه ای دارد. بخش آموزش سایت نیاز گیاهان با داشتن دانش و تخصص کافی، طریقه نگهداری سانسوریا، معرفی انواع سانسوریا شما را یاری می دهد و با معرفی روشهای تکثیر سانسوریا و رفع آفت و بیماری های آن یاری  گرتان برای داشتن گل هایی پر بارتر است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرمان

سلام چیکارکنم تا ارتفاع گل سانسوریا بیشتر بشه؟؟؟

نسرین

سلام سانسفوریا من رنگ برگ سبز کم رنگ و داخل خاکش حشرات ریز سفید رشد نداره ازچه سم وبه چه میزان و چندوقت یبار استفاده بشه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنین

زهرا قنادان

احتمال بالا قارچ هست و نیاز به فسفیت پتاسیم دارد. برای برسی دقیق تر با شماره مشاوره ما تماس بگیرید