آموزش طرز تهیه اسید هیومیک

آموزش تهیه اسید هیومیک

اسید هیومیک خانگی را چطور تهیه کنیم؟

هیومیک اسید یک تقویت‌کننده عالی و کود انتشار آهسته است، که از طریق تحریک ریشه به جذب مواد آلی موجود در خاک، رشد گیاهان را بهبود می‌بخشد. این ماده فواید فراوانی برای خاک و گیاه داشته و یک گزینه قطعی در بین انواع کودها محسوب می‌شود. اسید هیومیکی که ما تهیه و عرضه می‌کنیم، از منابع طبیعی بسیار غنی به دست می‌آید. برای خرید اسید هیومیک شما می‌توانید به راحتی این ماده را سفارش داده و آن را درب منزل خود تحویل بگیرید. اما اگر از دسته افرادی هستید که برای هر محصولی نوع خانگی‌اش را ترجیح می‌دهید، ما به شما آموزش می‌دهیم که چطور اسید هیومیک خانگی را تهیه کنید. اگر شما یک کشاورز یا باغدار تازه‌کار هستید و یا به تازگی چند گل آپارتمانی در گوشه و کنار خانه‌تان جا داده‌اید، احتمالاً با بعضی از اصطلاحات گل‌وگیاه آشنایی ندارید. پس بهتر است ابتدا پرکاربردترین اصطلاحاتی که در این زمینه رایج هستند را بشناسید. برای مثال کود انتشار آهسته یا “Slow Realize Fertilizer” به تقویت‌کننده‌هایی می‌گویند که مواد مغذی را آهسته و پیوسته در خاک آزاد می‌کنند. پس شاید اصطلاح کود آهسته و پیوسته برای این نوع مواد مناسب‌تر باشد. یا مواد عالی خاک که با کلمه اختصاری SOM شناخته می‌شوند، به عناصر موجود در خاک که توسط گیاه جذب می‌شود، می‌گویند. مواد هوموسی نیز عبارتند از کلاته‌هایی که مواد مغذی مورد نیاز گیاه را از طریق ریشه در اختیارش قرار می‌دهند. هوموس را مطمئناً همه شما می‌شناسید. فقط ممکن است فراموشش کرده‌باشید. یادتان می‌آید که در مدرسه به ما می‌گفتند که، اجساد گیاهان و حیوانات دفن شده در خاک بعد از گذشت چند سال به ماده‌ای تبدیل می‌شود که برای رشد گیاهان کاشته‌شده در آن خاک مفید است؟ خوب این ماده هوموس نام دارد. هیومیک اسید ماده هوموسی است که بیشتر از این قابلیت تجزیه شدن ندارد. در واقع حاصل آخرین مرحله تجزیه ارگانیسم‌های موجود درخاک، هوموس یا اسیدهای هیومیک است. هیومیک اسید دارای ساختار پیچیده‌ای بوده و از چندین عنصر مختلف ساخته شده‌است. ترکیباتی که در این ماده وجود دارد، از اسیدهای ساده تا گروه‌های کربوکسیلیک متفاوت است. جدای از عملکردی که اسید هیومیک در تغذیه گیاهان و اصلاح خاک دارد، دانشمندان اخیراً خواص منحصر به فرد دیگری برای آن کشف کرده‌اند. خواصی که از طریق محصول پرورش‌یافته در خاک حاوی اسید هیومیک، به دست انسان می‌رسد. بر طبق تحقیقات انجام گرفته در سال‌های اخیر، اسید هیومیک برای سلامت انسان و ایجاد ایمنی در بدن آن بسیار مفید است. پس بهتر است وقت را از دست ندهیم و طرز تهیه اسید هیومیک خانگی را به شما آموزش دهیم.

مراحل تهیه اسید هیومیک در خانه

استخراج هیومیک اسید هم از منبع پیت امکان‌پذیر است و هم کمپوست. در واقع خاکی که شما قصد دارید از آن اسید هیومیک استخراج کنید، باید یکی از این دو مورد باشد. البته اینکه شما کدامیک از دو منبع پیت یا کمپوست را انتخاب کنید، کاملاً به خودتان بستگی دارد. چرا که نتیجه نهایی هر دو مورد، تفاوتی چندانی با هم ندارند. مراحل ساخت اسید هیومیک در خانه به ترتیب زیر است:

 1. هر چقدرکه می‌توانید خاک باغچه برای نمونه جدا کرده و در ظرف مناسبی بریزید. پنج پیمانه خاک، تنها نیم پیمانه اسید هیومیک به شما می‌دهد. پس در تعیین اندازه نمونه دست و دلباز باشید. سپس تمام ریشه، برگ و تکه‌های شاخه درخت و هر چیز مازادی که در نمونه خاک وجود دارد را، جدا کنید.
 2. یک پیمانه هیدروکلریک اسید به نمونه خاک پاکسازی‌شده اضافه کنید. این کار باعث می‌شود که PH خاک به عددی مابین 1 – 2 رسیده و به این ترتیب در دمای اتاق اسیدی باشد. حالا باید هیدروکلریک اسید را به صورت محلول در آب به آن بیفزایید. برای این کار مقدار یک گرم از این ماده را در ۱۰ میلی‌لیتر آب حل می‌کنید. سپس اجازه دهید محلول به موادی که از قبل آماده کرده‌ایم، اضافه شود. این محلول باید تمام ذرات ترکیب شما را آغشته کند. سپس به مدت یک ساعت تمام مواد را هم زده و پس از آن اجازه می‌دهیم، استراحت کند. در این مرحله ذرات جامدی ته ظرف ته‌نشین می‌شوند.
 3. خیلی آرام و آهسته مایعی که روی ظرف قرار دارد را، به ظرف دیگری منتقل کنید. این مرحله باید با دقت فراوان انجام شود. مراقب باشید که مواد جامد ته‌نشین شده با مایع مخلوط نشده، و به ظرف دوم وارد نشوند.
 4. در این مرحله یک پیمانه سدیم کلورید به ماده جامد ته‌نشین‌شده، اضافه کنید. این کار PH ماده را به هفت که پی‌اچ خنثی است، می‌رساند. آنقدر سدیم کلرید به ماده اضافه کنید که نسبت آن به ماده ته‌نشین‌شده ده به یک بشود. ترکیب به دست آمده را چهار ساعت و در فواصل منظم تکان دهید. سپس آن را یک شب تا صبح به حال خود رها کنید. سپس مایعی که در روی ظرف قرار گرفته را خالی کنید تا خلوص ماده اصلی بیشتر شود.
 5. : مقداری اسید کلریدریک به مایع جدا کرده اضافه کنید، تا مقدار pH این مخلوط حلال ۱.۰ شود. وقتی این دو را با هم مخلوط می‌کنید، مرتباً هم بزنید. اجازه دهید این سوسپانسیون حدود 14 ساعت بماند و سپس اسید هیومیک پودر شده حاصل از آن (رسوب) را از طریق سانتریفیوژ از اسید فولویک جدا کنید.
 6. در حضور نیتروژن، رسوب اسید هیومیک را با 1 پیمانه هیدروکسید پتاسیم مخلوط کرده و مقداری کلرید پتاسیم اضافه کنید تا به غلظت حدود 0.3 برسد. سپس رسوبات را با سانتریفیوژ جدا کنید و 6 پیمانه اسید کلریدریک اضافه کنید تا دوباره رسوب اسید هیومیک با پی‌اچ ۱.۰ ایجاد شود. مرتباً به هم‌زدن ادامه دهید. بگذارید مخلوط 14 ساعت دیگر باقی بماند و پس از آن با سانتریفیوژ باقیمانده را از مایع رویی جدا کنید.
 7. پودر اسید هیومیک را در یک محلول اسید کلریدریک و اسید هیدروفلوئوریک به نسبت ۱.۰ به ۳.۰ و در یک ظرف پلاستیکی اضافه کنید. ظرف را حدود 8 تا 10 ساعت در دمای اتاق تکان دهید. سپس مرحله قبل را تکرار کنید.
 8. رسوب اسید هیومیک را به یک لوله منتقل کرده، مقداری آب به آن اضافه کنید تا مخلوط گل آلود تشکیل شود. اجازه دهید که مخلوط در مجاورت آب مقطر قرار بگیرد. و مرتباً این کار را تکرار کنید.
 9. سپس اسید هیومیک را در محیط منجمد خشک کنید.
 10. حالا، مایع رویی ذخیره شده از محلول اول خاک و اسید کلریدریک را گرفته و از یک لوله رزین جاذب عبور دهید.
 11. لوله رزین را با دفع پساب و شسته شدن در 0.1 میلی گرم هیدروکسید سدیم و 3 برابر آب مقطر به کار بگیرید.
 12. اسید کلریدریک را به محلول اضافه کنید تا pH آن 1.0 شود. 0.3 میلی‌لیتر اسید هیدروفلوئوریک غلیظ به این محلول اضافه کنید و مراقب باشید محتوای اسید فولویک محلول حفظ شود.
 13. پس از جداسازی رسوب اسید هیومیک از اسید فولویک در مراحل اولیه، این فرآیند را با مواد اضافی باقی مانده تکرار کنید. مواد شسته‌شده حاصل از این مرحله و مرحله قبل را مخلوط کرده و این محصول نهایی را از یک لوله رزین جاذب رد کنید تا در یک لوله شیشه‌ای جمع شود. لوله رزین را با آب مقطر تمیز کرده و طبق دستورالعمل شست‌وشو را تکرار کنید.
 14. ترکیب نهایی را با استفاده از رزین آغشته به هیدرون تصفیه کنید. سپس با استفاده از فرآیند منجمدسازی آن را خشک کنید.
 15. هیومیک اسید شما آماده است.

همانطور که مشاهده فرمودید، تهیه اسید هیومیک مایع در خانه امکان‌پذیر است. اما برای این کار باید وقت، حوصله و البته تجهیزات آزمایشگاهی داشته‌باشید. توصیه ما به شما خرید اسید هیومیک آماده از وبسایت‌ نیاز گیاهان است. بدین ترتیب بدون کوچکترین زحمتی، نوع باکیفیت و مؤثر از این ماده پرکاربرد را درب منزل خود تحویل می‌گیرید. کافی است با کارشناسان ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 15

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهرام یوسفی

سلام اونایی که برای دیگران ارزشی قایل نیستن نمیتونند تولید مقبولی داشته باشن برای شما متاسفم

قدرت مرتضوی

سلام مطلب مفیدی بود
تشکر از اشتراک گذاری