فواید شگفت انگیز گردو که از آن خبر ندارید!

خواص گردو

اگر از فواید شگفت انگیز گردو که از آن خبر ندارید برایتان بگوییم به طور قطع شما هم به جمع طرفداران این گیاه پرخاصیت و مفید می پیوندید. کسانی که برای سلامتی جسم و روح خود اهمیت قائلند هیچ گاه از خواص گردو برای سلامتی انسان غافل نمی شوند. هر چه از خاصیت گردو برای سلامت بدن، شفافیت پوست، کاهش بیماری ها و غیره بگوییم باز هم حق مطلب را ادا نکرده ایم. اگر می­خواهید با فایده گردو و خواص بی شمارش آشنا شوید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

گردو چیست؟

گردو دانه خوراکی از درخت برگریز خانواده گردوییان است که میوه خوراکی آن در یک پوسته سخت محصور شده است. گردو منبع عالی پروتئین فیبر، ویتامین، آنتی اکسدان ومواد معدنی است. فواید گردو و مصرف روزانه آن بر روی سلامتی و کاهش بیماری های بدن اجتناب ناپذیر است.

فواید گردو

پایتخت گردوی ایران، همدان یا کرمان؟

منشأ درخت گردو ایران است و شهر تویسرکان همدان  با بیش از 5500 هکتار باغ گردو قطب و پایتخت گردوی ایران به شمار می­رود. تولید گردوی مرغوب ایرانی در مقیاس جهانی است و شهرستان بافت کرمان نیز دومین قطب تولید گردوی ایران است.

عناصر مفید و ویتامین های موجود در گردو

-عنصر مس، وجود عنصر مس در گردو آن را منبع مفیدی برای تقویت و سلامت قلب و عملکرد صحیح اعصاب تبدیل کرده است. -ویتامین ای، گردو به دلیل داشتن ویتامین ای، مانع از ایجاد سرطان های مختلف در بدن می شود. -ویتامین ب6، ویتامین ب6  موجود در گردو برای تقویت دستگاه ایمنی و عصبی بدن مفید بوده و کمبود آن باعث کم خونی می شود. -فسفر، هر چند فسفر تنها یک درصد از بدن ما را تشکیل می­دهد ولی در رشد استخوان­ها تأثیر بسزایی دارد که از جمله فواید گردو داشتن فسفر فراوان است. -منگنز موجود در مغز گردو جزو مهمترین مواد معدنی مورد نیاز بدن است. -اسید فولیک موجود درگردو که نقش مهمی در سلامت جنین ومادر در دوران بارداری و مانع از تولد نوزاد ناقص می شود.

خاصیت گردو

خواص درمانی گردو

گردو یکی از مقوی ترین مغزهاست که سرشار از ویتامین، پروتئین ها و مواد معدنی می باشد. اگر به سلامت خود اهمیت می دهید، از گنجاندن مغز گردو در برنامه غذاییتان غافل نشوید.

خاصیت گردو برای سلامت قلب

وجود اسید چرب امگا 3 در گردو آن را تبدیل به ماده مفیدی برای سیستم قلبی و عروقی کرده طوری که خوردن چند عدد گردو در روز فشار خون را کاهش می­دهد و باعث افزایش تولید کلسترول خوب بدن شده که برای قلب نیز مفید است.

خاصیت گردو برای سیستم ایمنی

از جمله خواص گردو میتوان به داشتن آنتی اکسیدان و تقویت سیستم ایمنی اشاره کرد که باعث تقویت بدن شده و بیماری ها را از شما دور می­کند.

خواص گردو برای سلامت مغز

 فایده گردو برای مغزمیتوان به اسیدهای چرب امگا 3 اشاره کرد که علاوه بر تقویت مغز، باعث بهبود عملکرد حافظه شده و سیستم عصبی را نیز آرام می­کند. گردو فرایند پیری و تخریب مغز را به تأخیر انداخته و باعث پردازش اطلاعات مغز می شود. محققان فایده گردو بر یادگیری و تقویت حافظه را نیز کشف کرده و از خاصیت گردو بر عملکرد سیستم عصبی و محافظت در برابر آسیب های مغزی وکنترل متابولیسم بدن صحبت کرده اند.

فایده گردو برای سرطان

مصرف گردوی روزانه می­تواند خطر سرطان را از انسان دورکند. گردو به خاطر داشتن ترکیبات گیاهی مفید نقش مهمی در کاهش سرطان ها در بدن داشته، از سوی دیگر ترکیبات زیست فعال گیاهی موجود در گردو نیز خاصیت ضد سرطان دارد.

خواص گردو برای سلامت استخوان ها

وجود اسید چرب آلفا لینولینیک باعث تقویت استخوان ها شده و التهابات را کاهش داده و باعث حفظ استخوان­ها در زمان طولانی تری می شود.

خاصیت گردو بر روی پوست

چون گردو مملو از ویتامین بی است به کاهش استرس بدن کمک کرده و مانع از ظهور چین و چروک و پیری زودرس پوست می شود. وجود ویتامین بی و ویتامین ای در گردو فرایند سالخوردگی را به تأخیر می اندازد. از خواص گردو می­توان به فایده روغن گردو برای رفع تیرگی دور چشم؛ حلقه های سیاه زیر چشم، حفظ رطوبت پوست و رشد سلول های سالم و درخشان پوست اشاره کرد.

فواید گردو

فایده گردو برای داشتن موهایی سالم

چون گردو منبع خوبی از پتاسیم، امگا3، امگا6 و اسیدهای چرب امگا 9 هستند، باعث تقویت ریشه مو شده و استفاده از روغن گردو باعث بلندتر شدن، قوی تر و درخشان شدن موها می شود.

خواص گردو برای پاکسازی کبد

وجود میزان بالای اسید آمینه در گردو و گلوتاتیون و امگا3 باعث سم زدایی کبد شده و از آسیب های کبد نیز جلوگیری می­کند. ویتامین ایی موجود در گردو علایم ناشی از بیماری های کبد و چاقی را نیز کاهش می دهد.

فایده گردو برای کاهش وزن

مصرف 35 گرم گردو در روز نه تنها باعث چاقی نمی­شود بلکه متابولیسم بدن را بالا برده و برای لاغری و کاهش وزن هم مفید است. گردو به خاطر داشتن مقادیر زیادی مواد مغذی و پروتئین باعث کاهش اشتها شده و از پرخوری که منجر به چاقی می شود جلوگیری می کند.

خاصیت گردو برای رفع افسردگی

اسیدهای چرب امگای 3 موجود در گردو باعث بهبود عملکرد انتقال دهنده های عصبی شده و با افزایش میزان هورمونهای سروتونین ودوپامین خون به کاهش افسردگی و اضطراب کمک می­کند.

کاشت درخت گردو

کاشت درخت گردو

برای برداشت محصول یکدست از باغ گردو باید آن را در دو سالگی به وسیله پیوند وصله ای پیوند زنید. بهترین زمان پیوند درخت گردو دی ماه است. هنگام کاشت درخت گردو دقت کنید که آن را 20 تا 30 سانتیمتر بالاتر از کف جوی بکارید تا به بیماری آب سیاه مبتلا نشود.  براستفاده از کود برای گردو ،در چاله ای که نهال گردو را می­کارید بهتر است از کودهای حیوانی و شیمیایی استفاده کنید و درختان را با فاصله ای حدود  10 متر در کنار هم بکارید تا پس از بزرگ شدن شاخ و برگ­های آنها مزاحمتی برایشان نداشته باشد.

برداشت میوه درخت گردو

عملکرد و رشد و میوه دهی درخت گردو، بستگی مستقیم به سن، اندازه درخت، نوع خاک، تغذیه و میزان آبیاری آن دارد. از یک درخت گردوی 40 ساله می­توانید 170کیلوگرم گردو برداشت کنید. برداشت میوه گردو عموماً در شهریور و مهر ماه است که در مناطق با ارتفاع پایین زودتر و مناطق با ارتفاع بالا دیرتر انجام می شود. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید برداشت میوه ها معمولاً با فاصله 2 تا 3 نوبت در چند روز انجام می شود.

فواید میوه گردو

 تغذیه مناسب درخت گردو در اثر گذاری آن بر محصول نهایی

رشد و تغذیه درخت گردو و انواع ارقام گردوی مناسب کشت و نکات قبل از کاشت گردو تاثیر زیادی در شکل، رنگ، طعم و کیفیت میوه گردو دارد. استفاده از کود مناسب درخت گردو علاوه بر افزایش مقاومت و خواص گردو گیاه را در برابر امراض و آفات که مانع تولید محصول با کیفیت و مرغوب می شود حفظ می­کند. در تغذیه درخت گردو باید عناصر و املاح مورد نیاز گیاه را در زمان مناسب در دسترس گیاه قرار دهید تا مانع اختلال در رشد و تولید محصول با کیفیت نهایی شوید. در سال های اولیه پس از کاشت درخت گردو برای رساندن مواد غذایی مناسب به ریشه های درخت گردو باید از  کود درخت گردو استفاده کنید. بهتر است از کود حیوانی نزدیک به درخت استفاده کنید تا باز شدن جوانه ها در نیمه دوم فروردین را سریع تر کند. تا 4 سال بعد از کاشت کود مورد نیاز درخت گردو، ازت است که دوبار در اسفند و اردیبهشت برای تقویت خواص گردو به درخت داده می شود. همچنین استفاده اسید هیومیک برای گردو تاثیرات شگفت انگیزی در تقویت و رشد آن دارد.

نگهداری از گردو

چون گردو دارای چربی بالا است مستعد لکه دار شدن است، بنابراین بهترین جا برای نگه داشتن و حفظ فواید گردو پوست آن است. البته خوب است بدانید گردو را باید در جای خشک، تاریک و خنک نگهداری کنید. دمای اتاق هم برای نگهداری گردو مناسب است ولی برای نگهداری طولانی مدت بهتر است آن را به فریزر با دمای زیر صفر درجه منتقل کنید. در فریزر می­توانید تا یک سال گردو را حفظ و نگهداری کنید.

نگهداری از گردو

خرید گردو و استفاده از فواید شگفت انگیز آن

کشاورزان و باغداران عزیزی که برای تولید محصولات خود اهمیت قائلند ومیخواهند ضمن حفظ خواص گردو محصول با کیفیت و مرغوبی وارد بازار کنند؛ می دانند برای تولید محصول عالی باید اصول نگهداری از گیاه، کود دهی و تغذیه مناسب، انبارداری و نگهداری از میوه را به خوبی رعایت کنند تا محصول تولیدی درآمد بالایی برایشان به همراه بیاورد. هر چند نقش تجربه و مهارت را در پرورش محصولات با کیفیت نباید نادیده گرفت ولی  استفاده از آموزش و مشاوره کارشناسان وبسایت نیازگیاهان برای معرفی کودهای مفید و جدید با هدف تولید محصولات با کیفیت تر را از دست ندهید وبسایت نیازگیاهان همراه همیشگی و دوستدار کشاورزان و باغدارن عزیز است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها