کود گوگرد چیست؟ + هر آنچه لازم است از آن بدانید

در این مقاله ابتدا نقش عنصر گوگرد در گیاه را بررسی و در ادامه شما را با خواص کود گوگرد در کشاورزی، درختان میوه و گیاهان آپارتمانی آشنا می‌کنیم و پس از آن با معرفی انواع کود گوگرد موجود در بازار، شما در خرید بهترین کود گوگرد راهنمایی می‌کنیم؛ بنابراین اگر به دنبال اطلاعات جامع درباره کود گوگرد هستید، این مقاله برای شماست…

نقش گوگرد در گیاه چیست؟

گوگرد (S) یکی از 17 مواد غذایی ضروری برای گیاه است. با اینکه گوگرد یک ماده غذایی ثانویه محسوب می‌شود، از درشت مغذی‌هایی است که اگر نباشد کل سیستم گیاه را مختل می‌کند. نقش گوگرد در رشد و نمو گیاه حیاتی است؛ بخصوص در زمان برداشت محصول که منتظر بهترین نتیجه ها هستید!عملکرد گوگرد در گیاه را می‌توان در سلول به سلول گیاه رصد کرد؛ اما اگر بخواهیم به کاربردهای مهم گوگرد در گیاه و محصولات کشاورزی اشاره کنیم، فرآیندهای زیر از مهمترین آنها هستند.نقش گوگرد در گیاه شامل:

 • گوگرد در تشکیل انواع اسید آمینه، پروتئین‌ها و روغن‌ها نقش اساسی دارد.
 • وجود گوگرد برای تشکیل کلروفیل گیاه ضروری است.
 • گوگرد در حبوبات باعث افزایش گره‌زایی می‌شود.
 • باعث تثبیت نیتروژن در حبوبات می‌شود.
 • گوگرد باعث توسعه و فعال شدن آنزیم‌ها و ویتامین‌های خاص مورد نیاز گیاه می‌شود.
 • گوگرد در ساختار دو اسید آمینه ضروری که مسئول تولید پروتئین گیاهی هستند وجود دارد.

توجه! بیشترین میزان گوگرد در خاک در مواد عالی وجود دارد؛ بنابراین از دسترس گیاه خارج است. همین ابتدا به این موضوع اشاره کردیم تا دلیل اهمیت استفاده از کودهای گوگردی در کشاورزی و باغات را بدانید.

گیاهان چگونه گوگرد را جذب می کنند؟

گیاهان گوگرد موجود در خاک را تنها از طریق ریشه و به شکل SO₄² جذب می‌کنند. البته گیاه می‌تواند مقادیر اندکی از گاز دی اکسید گوگرد را از طریق برگ جذب کند که طبعا نمی‌تواند نیاز گیاه به گوگرد را به طور کامل برآورده کند. بنابراین باید تمام تمرکز خود را برای تغذیه گوگرد گیاه، از راه ریشه بگذارید. به همین دلیل است که برای تأمین گوگرد مورد نیاز گیاه، کود دهی به خاک اطراف ریشه، بهترین نتیجه را خواهد داد.

مزایا استفاده از کود گوگرد در کشاورزی چیست؟

هرجا که زندگی نباتی را شاهد باشید، وجود عنصر گوگرد ضروری است. در تولید محصولات زراعی، باغی، گلخانه‌ای، نیاز گوگرد برای رشد مناسب گیاه و افزایش بازدهی محصول بسیار قابل ملاحضه است. از این رو، فردی نیست که از خواص گوگرد در کشاورزی، درختان میوه و حتی گیاهان آپارتمانی غافل باشد. با این حال در این بخش، خیلی تخصصی‌تر به خواص گوگرد و کاربری این عنصر بی‌نظیر در کشاورزی می‌پردازیم.

بکار بردن کود گوگرد میتواند نقس بسزایی را در عملکرد انواع محصولات داشته باشد.
 • استفاده از کود گوگرد برای تغذیه گیاه

با توجه به تأثیر بالای گوگرد در افزایش کیفی و کمی محصولات روغنی و پروتئینی، شاهد محبوبیت انواع کودهای گوگردی در میان کشاورزانی هستیم که به کاشت حبوبات مشغولند. همچنین باغدارانی که به پرورش درخت گردو مشغولند نیز از خواص کودهای گوگردی نیز بهره می‌برند. جالب است بدانید؛ کود گوگرد درصد روغن و پروتئین محصولات را افزایش می‌دهند، در نتیجه ارزش غذایی محصولات کشاورزی بالا می‌رود.در نظر داشته باشید که گوگرد چهارمین عنصر مغذی مورد نیاز گیاه است که مصرف آن در هر گیاهی توصیه می‌شود. بنابراین بهتر است از خواص گوگرد در کشاورزی، درختان میوه و گیاهان آپارتمانی نهایت استفاده را ببرید.

 • استفاده از گوگرد به عنوان آفت کش

اگر کشاورز هستید و هنوز تجربیات سنتی خود را به دوش می‌کشید، احتمالا زیاد دیده یا شنیده‌اید که از خواص گوگرد در کشاورزی برای دفع مار و حشرات نیز استفاده می‌شود! با نقش مؤثر گوگرد در دفع حشرات، امروزه شاهد ترکیبات بالای گوگرد در آفت کش ‌ها، قارچ کش ها هستیم.شاید نگران باشید که گوگرد با چنین قابلیتی، مبادا برای زمین و محصولات کشاورزی مضر باشد! بنابراین بهتر است بدانید که کودهای گوگردی با ترکیبات معین و فرمولاسیون مشخصی تولید می‌شوند که اگر طبق دستور و در زمان درست از آنها استفاده کنید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت. قطعا اگر بر مزایا و خواص کود گوگردی برای گیاه و خاک واقف باشید، اولین نفری خواهید بود که در شروع فصل زراعی برای خرید کود گوگرد اقدام می‌کنید.

 • استفاده از کودهای گوگردی برای اصلاح خاک

گاهی استفاده از کودهای گوگردی تنها با دلیل اصلاح خاک و زمین کشاورزی صورت می‌گیرد. شاید تعجب کنید؛ اما گوگرد یک اصلاح کننده عالی برای خاک است که می‌توان برای کاهش یا افزایش Ph خاک از آن استفاده کرد.در حالت عادی، گوگردی که در خاک وجود دارد توسط باکتری‌ها تجزیه و به اسید سولفوریک تبدیل می‌شود. این فرآیند باعث کاهش Ph خاک و در نتیجه افزایش دسترسی ریشه به مواد مغذی می‌شود.توجه داشته باشید؛ خاک هایی که کمبود گوگرد دارند، کیفیت و کمیت محصول شما را پایین می‌آورند.

اگر بدنبال اصلاح خاک خود و بهبود آن هستید از کود گوگرد به هیچ عنوان غافل نشوید.

در نظر داشته باشید که عوامل خارجی در بر هم خوردن توازن گوگرد موجود در خاک مؤثر هستند. با از بین بردن و سوزاندن پوشش گیاهی و فرسایش شدید آبی، خاک زمین کشاورزی را دچار کمبود گوگرد خواهد شد.در حال حاضر، با توجه به قیمت گوگرد، استفاده از آن برای اصلاح خاک باغات به‌صرفه‌تر از زمین‌های زراعی است.همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، گوگرد نقش اساسی در تشکیل ویتامین و پروتئین‌های گیاهی دارد؛ بنابراین نباید از اهمیت آن غافل شد.

انواع کود گوگرد مورد استفاده در کشاورزی:

با توجه به خواص گوگرد، از این عنصر مغذی در تهیه انواع کود گوگردی در کشاورزی استفاده می‌شود. به طوریکه برای خرید هر یک از انواع کود گوگرد کشاورزی باید جوانب مختلفی را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب خودتان را داشته باشید.اکنون با معرفی انواع کودهای گوگرد مورد استفاده در کشاورزی، شما را با عملکرد و ویژگی‌های هر کدام از کودها آشنا می‌کنیم تا بتوانید متناسب با شرایط گیاهان خود، بهترین کود گوگردی در کشاورزی را خریداری نمایید.

 • کود گوگرد مایع

کود گوگرد مایع، مشتقاتی از تیوسولفات آمونیوم می‌باشد که نیروژن بالایی دارد.کود گوگرد مایع همانطور که از اسم آن پیدا است، مایع بسیار غلیظی است که حلالیت بسیار بالایی در آب دارد؛ بنابراین اغلب کشاورزان کود گوگرد را به صورت محلول پاشی یا در آبیاری استفاده می‌کنند. و همچنین با وجود ساختار تک عنصری و  مولکولی بسیار ریزی که گوگرد مایع دارد اسپری کردن آن بر روی برگ‌ها، باعث می‌شود تا گیاه گوگرد مورد نیاز خود را از این طریق نیز بتواند دریافت کند؛ هرچند که گیاه از طریق ریشه، گوگرد بیشتری را دریافت می‌کند.

 • کود گوگرد گرانوله

کود گوگردی گرانوله را از ظاهر آن می‌توان تشخیص داد. ترکیباتی درشت که بصورت گرانوله تولید می‌شوند و حاوی 85 درصد گوگرد می‌باشند. خواص کود گوگرد گرانوله نیز مانند سایر کودهای گوگردی است. از جمله موارد استفاده از این کود می‌توان به اصلاح خاک های قلیایی و آهکی، افزایش حلالیت عناصر غذایی و دفع برخی بیماری ها اشاره کرد. اما در انتها لازم است این نکته را یادآور شد که از کود گوگرد گرانول دیرتر جذب خاک می‌شود. و به عبارتی  همین ویژگی موجب کندتر شدن تاثیر در عملکرد گیاهان و انواع محصولات نیز می‌شود.

یکی از انواع کودهای گوگردی موجود در بازار، گرانول است.
 • کود گوگرد پودری

کود گوگرد پودری یکی دیگر از انواع کودهای گوگرد دار است که در اثر کوبش گوگرد، به صورت پودر درمی‌آید و خلوص بسیاری بالایی (99/99%) دارد. کود گوگرد پودری در پالایشگاه تولید می‌شود که به آن سولفور پودری هم می‌گویند.در مناطقی که بارندگی کم و خاک‌ها به شدت شور و آهکی شده‌اند، استفاده از کود گوگردی پودری که درصد بالایی گوگرد دارد، راه حل مناسبی است. گوگرد در خاک‌های قلیایی با جذب آب تجزیه و به یون سولفات تبدیل می‌شود. این فرآیند باعث اسیدی شدن خاک می‌شود. هرچند که از مزایای کود گوگرد پودری نیز در افزایش باروری محصول و مبارزه با برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود.

 • کود گوگرد بنتونیت دار

کود گوگرد بنتونیت دار ماحصل ترکیب گوگرد خالص و خاک رس بنتنیتی است که به دلیل سهولت مصرف و افزایش عملکرد بصورت گرانوله تولید می‌شود. کود گوگرد گرانوله بنتونیت دار علاوه بر اینکه یک ماده غذایی ثانویه، یکی از بهترین گزینه ها برای اصلاح   PHخاک بویژه خاک های شور و قلیایی است. همچنین می‌توان از این کود برای مبارزه با عوامل بیماری زا نیز بهره گرفت.از دیگر خواص کود گوگرد بنتونیت دار می‌توان به افزایش حلالیت عناصری نظیر فسفر، آهن، روی و .. در خاک اشاره کرد. در واقع اگر می‌خواهید محصول شما از میزان عناصر کم مصرف و پرمصرف موجود در خاک، بیشترین استفاده را ببرد، از نقش کود گوگرد بنتونیت دار در آزادسازی این عناصر بهره ببرید.

بهترین کود گوگرد کدام است؟

در حالت کلی و با توجه نیاز مبرم خاک و گیاه به عنصر گوگرد، استفاده از آن می‌تواند کاملا مفید واقع شود و می‌توان از تمام مزیت‌های آن استفاده کرد.اما با در نظر گرفتن فاکتورهای زیر میتوانیم بهترین نوع کود گوگرد را انتخاب کنیم:

 1. حلالیت در آب
 2. اثرپذیری سریع و عملکرد بالا
 3. میزان خالص بودن
 4. راحتی استفاده از آن
 5. و..

با درک موارد گفته شده در بالا میتوان به این نتیجه رسید که دو فاکتور نحوه استفاده و میزان عملکرد، می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به این موارد گفته شده یکی از مزیت‌های کود گوگرد مایع نسبت به نوع پودری آن، سهولت استفاده از آن است. در حقیقت نحوه‌ی ترکیب گوگرد پودری با آب دارای مشکلات خاص خودش است به دلیل اینکه باید بصورت کامل در آب حل شود تا آثرپذیری حداکثری را داشته باشد اما نوع پودری آن این قبیل مشکلات را ندارد.و مورد بعدی که می‌توان از آن در رابطه با کود گوگرد مایع عنوان کرد، میزان و نحوه‌ی اثربخشی سریعتر و بهتر این کود است که نسبت به دیگر هم نوعانش کاملا این برتری را دارد.

علائم کمبود گوگرد در گیاهان چیست؟

علائم کمبود گوگرد در گیاهان بسیار شبیه علائمی است که در اثر کمبود نیتروژن در گیاه بروز می‌کند. به این صورت که با تغییر رنگ برگ‌های جوان‌تر شروع می‌شود و با پیشرفت آن در سراسر گیاه، با توقف رشد، همه گیری خود را نشان می‌دهد.

از جمله علائم کمبود کود گوگرد، تغییر رنگ برگ های محصولات است.

جالب است بدانید که در صورت کمبود گوگرد، برگ‌ها دچار رنگ پریدگی می‌شوند و به سمت سبز کمرنگ ، مایل به زرد و گاهی کاملاً به رنگ زرد در می‌آید.همچنین در گیاهانی که با کمبود گوگرد دست و پنجخ نرم می‌کنند، می‌توان مشاهده کرد که ساقه‌ها نازک و برگ‌ها پیچ خورده شده‌اند.این مواد از علائم ظاهری کمبود گوگرد هستند؛ این درحالی است که کمبود گوگرد در بطن گیاه نیز مضرراتی به جای می‌گذارد. در چنین گیاهانی ازت غیر پروتئینی و نیترات تجمع می‌یابند که برای حیوانات مصرف کننده مضر می‌باشند.با توجه به اینکه علائم کمبود گوگرد و نیتروژن بسیار شبیه به هم هستند؛ بهتر است تحت نظارت دقیق متخصصان این حوزه، از نوع بیماری اطمینان حاصل کنید و سپس برای رفع آن اقدام کنید. در این صورت حتما بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

نحوه و بهترین زمان مصرف کودهای گوگردی در کشاورزی

اگر بهترین و گران‌ترین کودهای گوگردی موجود در بازار را هم بخرید؛ اما بهترین زمان مصرف کود گوگرد را ندانید؛ تمام رشته‌هایتان پنبه می‌شوند. پس اهمیت زمان مصرف کود به همان اندازه است که میزان مصرف آن اهمیت دارد.در کودهای گوگردی ، بهترین زمان مصرف قبل از کاشت محصول است.در زمین های زراعی بهترین حالت مصرف هنگام شخم زدن زمین است. به این طریق که با دستگاه کود پاش، کودهای گوگردی را روی سطح زمین می‌پاشید و بعد با عمل شخم زدن، کود و خاک را مخلوط می‌کنید. البته در زمین های باغی که امکان شخم زدن وجود ندارد، می‌بایست مقدار مشخصی از کود را در سایه انداز درختان با خاک مخلوط کنید.از کودهای گوگردی در گلخانه‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید. به این طریق که کود را در سطح خاک اطراف گیاه پخش کنید و سپس کود و خاک را با هم مخلوط نمایید.

قیمت انواع کود گوگردی

قیمت انواع کود گوگرد بسته به حجم و درصد ترکیبات عالی و معدنی آن، متفاوت است. با این حال آنچه مسلم است، قیمت خرید انواع کود گوگرد از تولید به مصرف متغییر است. شما در صورتی که کودهای گوگردی را از فروشگاه های واسطه خریداری کنید، می‌بایست قیمت بیشتری را پرداخت کنید. این درحالی است که خرید مستقیم از تولید کنندگان کودهای کشاورزی، برای شما به صرفه تر خواهد بود.

قسمت انواع کودهای گوگرد با توجه به ویژگی ها و کیفیت آن میتواند کاملا متفاوت باشد.

با توجه به تورم و افزایش نرخ کودهای گوگردی، پیشنهاد می‌کنیم با خرید کود گوگرد دار از شرکت های معتبر تولید کننده، از خرید بدون واسطه و ارزان لذت ببرید.در نظر داشته باشید که قیمت انواع کود گوگرد متغییر است؛ بنابراین می‌توانید برای اطلاعات دقیق از قیمت‌ها، با تیم فروش وبسایت نیاز گیاهان تماس بگیرید.

تولید کننده انواع کودهای گوگردی

از خواص گوگرد در کشاورزی هم به عنوان کود کوگرد برای تغدیه گیاه و هم به عنوان آفت‌کش برای دفع حشرات و کنترل بیماری هایی نظیر زنگ زدگی در گیاهان استفاده می‌شود. بنابراین در فرمول اغلب آفت کش‌ها می‌توان نشان عنصر گوگرد را دید. با این اوصاف به عنوان یک کشاورز، نیازتان به نهاده های گوگردی دور از انتظار نیست؛ پس چه بهتر که قبل از قرار گرفتن در موقعت های اضطراری و قبل از اینکه مجبور شوید، کودهای گوگردی را با بالاترین قیمت خریداری کنید، برای تهیه کود گوگرد مورد نیازتان اقدام کنید.وبسایت نیاز گیاهان، معتمدترین شرکت فعال در حوزه تولید و پخش انواع کودهای کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای است. از مزیت های خرید کود از وبسایت نیاز گیاهان، علاوه بر خرید کود ارزان قیمت، می توان به بهره‌گیری از خدمات جانبی گسترده اشاره کنید. همچنین می‌توانید با تماس با شماره‌ی ( 09155995926 ) از مشاوره رایگان در خصوص تمام محصولات شرکت نیاز گیاهان، بهترین انتخاب را داشته باشید.نیاز گیاهان شما را تنها مشاوران ما در وبسایت نیاز گیاهان می‌دانند؛ کافی است به ما اعتماد کنید!

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها