زمان مصرف کود آهن برای درخت گردو + زنگ خطر کمبود آهن

زمان مصرف کود آهن برای گردو

اگر با خواص کود آهن برای درخت گردو آشنا باشید، حتما می‌دانید که کود آهن یکی از عواملی‌ست که سبب افزایش کیفیت محصول و سلامت درخت گردو می‌شود. در این مقاله قصد داریم بعد از بررسی خواص کود آهن برای درخت گردو، به زمان و نحوه مصرف آن بپردازیم و بهترین نوع کود آهن برای درخت گردو را معرفی کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
آهن باعث افزایش فتوسنتز، بزرگ‌تر شدن اندازه گردو، افزایش مقاومت درخت شده و در تولید کلروفیل و سبزینگی برگ‌ها نقش دارد.
از علائم کمبود آهن در درختان گردو زودرس یا نارس شدن و کوچک شدن سایز گردو است، که این مسئله به شدت کیفیت گردو را تهدید می‌کند.
بهترین زمان مصرف کود آهن برای درخت گردو فصل بهار است و نحوه مصرف به سن درخت، نوع کود، منطقه و… بستگی دارد که به طور مفصل در مقاله به آن پرداختیم.

چرا باید از کود آهن برای درخت گردو استفاده کرد؟

عنصر آهن یکی از ریزمغذی‌های مهمی است که اگر چه درخت به مقدار کم به آن نیاز پیدا می‌کند اما درصورت نبود آن درخت دچار مشکلات جدی می‌شود.

آهن به مقدار کافی در خاک وجود دارد، اما عنصر آهن موجود در خاک اکسید شده و رسوب می‌کند و به شکلی غیرقابل جذب برای ریشه تبدیل می‌شود. بنابراین شما باید با استفاده از کودهای آهن نیاز درختان خود را برطرف کنید.

همچنین آهن در خاک‌های قلیایی نامحلول است و به راحتی با سایر ترکیبات مانند کربنات‌ها، کلسیم، منیزیم و یون‌های هیدروکسید واکنش داده و از دسترس ریشه گیاه خارج می‌شود؛ بنابراین یکی از راه‌های افزایش جذب آهن کاهش PH خاک است.

در عین ناباوری عنصر آهن به شدت کیفیت نهایی مغز گردو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از خواص کود آهن بهبود و افزایش عمل فتوسنتز است. همچنین در تولید کلروفیل نقش دارد و از این طریق سبزینگی درخت را افزایش می‌دهد.

درختان گردو ممکن است در طول رشد خود با چالش‌های زیادی رو به رو شوند و مجبور به تحمل تغییرات دما، انواع بیماری‌ها و آفات و…  هستند. کودهای آهن با بالا بردن مقاومت درختان سبب می‌شود درخت دچار شوک نشده و کیفیت محصول تحت تاثیر عوامل مختلف قرار نگیرد.

در بخش بعدی درباره خطرات کمبود آهن برای درخت گردو به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

علائم کمبود آهن در گردو چیست؟

همانطور که کمی قبل گفتیم، یکی از دلایل مهم کاهش آهن در درخت گردو بالا بودن PH خاک است. خاک‌های قلیایی اجازه حرکت به عنصر آهن را نخواهد داد و درنتیجه گیاه علائم کاهش آن را بروز می‌دهد. البته PH خاک تنها دلیل کاهش آهن در گیاه نیست؛ بلکه عواملی مانند شوری خاک، کربنات‌ها و… نیز باعث کاهش آن می‌شوند.

اگر در درختان گردو تغییر رنگ برگ‌های جوان به سبز پررنگ یا زرد را مشاهده کردید، باید به کمبود آهن شک کنید. یکی از نشانه های کمبود آهن تغییر رنگ برگ است، اما رگ برگ‌ها همچنان به رنگ سبز باقی می‌مانند.

از آنجاییکه عنصر آهن در گیاه متحرک نیست؛ پس تغییر رنگ در برگ‌های جوان اتفاق می‌افتد و برگ‌های مسن به شکل طبیعی خود باقی می‌مانند.

همچنین یکی دیگر از علائم کمبود آهن در درختان گردو زودرس یا نارس شدن و کوچک شدن سایز گردو است، که این مسئله به شدت کیفیت گردو را تهدید می‌کند.

علائم کمبود آهن در درخت گردو

باید در نظر داشته باشید که زرد شدن برگ درختان همیشه به معنای کاهش آهن نیست و عوامل زیادی ممکن است مسبب آن باشد. راحت‌ترین روش تشخیص کمبود آهن در گیاه انجام آزمایش خاک است. اولین مرحله برای انجام کوددهی انتخاب بهترین زمان و نحوه مصرف کود آهن است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

زمان و نحوه مصرف کود آهن برای درخت گردو

بهترین زمان برای مصرف کود آهن برای درخت گردو در فصل بهار است. در این زمان درخت از خواب زمستانه بیدار شده و آماده فعالیت و جذب عناصر است، بنابراین ضروری‌ست تا با کوددهیِ متعادل نیازهای درخت گردو را برطرف کنید.

نحوه مصرف کود آهن به نوع کودی که تهیه می‌کنید بستگی دارد. اما در کل کود دهی به سه روش انجام می‌شود:

  1. آبیاری: مقدار لازم از کود آهن را با آب ترکیب می‌کنیم و همراه با آب آبیاری به ریشه درخت می‌رسانیم.
  2. محلول پاشی: در این روش نیز ابتدا به صورت محلول درآورده و با استفاده از دستگاه‌های مختلف روی برگ درختان گردو اسپری می‌کنیم و در این روش آهن از طریق برگ جذب درخت می‌شود.
  3. چالکود: در روش کوددهی به صورت چالکود ابتدا یک چاله در نزدیکی درخت حفر می‌کنیم و سپس کود جامد را در چاله می‌ریزیم و آن را با خاک می‌پوشانیم. این روش کاربرد کمی دارد و آن را توصیه نمی‌کنیم.

نکته: انتخاب روش کود دهی تا حد زیادی به هدف شما بستگی دارد. بهتر است کود آهن را از طریق آبیاری به درخت خود برسانید؛ زیرا عنصر آهن به صورت محلول در آمده و سرعت جذب آن افزایش پیدا می‌کند.

کود اهن برای گردو

اگر به جز درخت گردو، درختان دیگری هم دارید پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زمان مصرف کود آهن را مطالعه کنید تا اطلاعات کامل را بدست آورید.

معرفی بهترین کود آهن برای درخت گردو

شاید شما هم این جمله به نظرتان آشنا بیاید “کود آهن برای باغم مصرف می‌کنم، اما تاثیری ندارد” اگر این مشکل برای شماهم پیش آمده است باید در کیفیت و نوع کودی که انتخاب می‌کنید بیشتر دقت کنید و وسواس بیشتری به خرج بدید. ما در ادامه به معرفی بهترین کود آهن برای درخت گردو می‌پردازیم.

کودهای نانو جزو بهترین نوع کود آهن برای تمام گیاهان بشمار می‌روند. ذرات کودهای نانو بقدری کوچک هستند که اگر آن‌ها را لمس کنید از طریق پوست بدن نیز جذب می‌شوند.

بنابراین می‌توانند به راحتی و با سرعت توسط ریشه درخت جذب شده و تاثیر خود را به بهترین شکل ممکن می‌گذارند. همچنین سرعت تثبیت آهن در کود نانو بسیار کم است در نتیجه، آهن رسوب نمی‌کند و مدت زمان بیشتری در دسترس ریشه قرار می‌گیرد.

دو کود آهن تهیه شده با تکنولوژی نانو، کود آهن شوک (25 درصد) و کود آهن بمب (6 درصد) هستند. در قسمت زیر می‌توانید این محصولات را مشاهده کنید و با کلیک روی هر کدام، فرایند خرید را نیز انجام دهید.

برای تهیه کود آهن نانو یا دیگر کودهای مناسب درخت گردو شما می‌توانید از طریق وب سایت نیاز گیاهان اقدام کرده و محصول دلخواهتان را سفارش دهید.

کلام آخر

در این مقاله راجع به زمان مصرف کود آهن برای درخت گردو و نکات پیرامون آن صحبت کردیم. شما تا به حال از این کود برای درخت گردواستفاده کرده‌اید؟ نتیجه چه بود؟ نظرات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.

همچنین برای اطمینان از خرید کود آهن، با بهترین کارشناسان ما در این زمینه مشورت کنید تا تصمیمی هوشمندانه بگیرید.

مطالب مرتبط
یکی از کودهایی که سه عنصر درشت مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را در خود داده است، کود سه بیست برای گردو است. فواید این کود ضروری و نکات مصرف آن را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.
اگر می‌خواهید گردوی شما درشت شده و در بازار پرطرفدار باشد پیشنهاد می‌کنیم کود پتاس بالا برای گردو را حتما مصرف کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 40

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شمس اله احمدی

سلام علیکم احسنت مقاله و مطالب آن بسیار عالی بود

khani

سلام جناب احمدی
سپاس از توجه شما. امیدواریم که مطالب مفید باشه

حبیب سعیدی

سلام بسیار مفید بود
آیا کود آهن سکوسترن سینجنتا در ph بالا بهتر نیست ؟؟