فواید کود پتاس برای گردو و نحوه مصرف آن

کود پتاس بالا برای گردو

درخت گردو از درختان میوه‌ای به شمار می‌رود که ارزش غذایی بالایی دارد؛ سود اقتصادی این محصول باعث شده که کشت آن در ایران روزبه‌روز بیشتر شود. اگر شما به عنوان یک کشاورز به دنبال کاشت و پرورش درخت گردو هستید حتماً می‌دانید که این درخت برای رشد و پربار شدن به یک سری از عناصر غذایی نیازمند است‌.

یکی از این عناصر لازم پتاسیم است که استفاده از آن سبب افزایش مقاومت درخت نسبت به بیماری‌ها، آفات و خشکسالی می‌شود. ضمناً این عنصر در بالا بردن کیفیت میوه نقش مهمی ایفا کند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد خواص کود پتاس بالا برای گردو اطلاعاتی ارائه کنیم. اگر علاقه‌مند به کاشت این درخت هستید و می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید با ما تا انتهای مطلب همراهی کنید.

چکیده
کود پتاس برای درخت گردو باعث افزایش کیفیت میوه و همین طور مقاومت درخت در برابر شرایط محیطی و تنش‌های ناشی از سرما و گرما می‌شود. 
کودهای پتاس بالا بمب و شوک از بهترین کودهای پتاسیم برای درخت گردو هستند. این کودها با تکنولوژی نانو و وارداتی با خلوص و جذب بالا است. 
بهترین زمان مصرف کود پتاس برای درخت گردو پیش از شروع فاز فعال رشد درخت در بهار، پیش از گلدهی و پس از برداشت محصول برای بازیابی توان درخت است.

بهترین کود پتاس بالا برای گردو

برای تقویت درخت گردو و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد می‌توان از کود پتاس بالا کمک گرفت. پتاسیم عنصر ضروری و پر فایده ای برای درخت گردو است. زمانی که این عنصر به اندازه  کافی نباشد نهال درخت یا خاکی که گیاه در آن کاشته شده است با کمبود پتاسیم روبرو شده و گیاه رشد مناسبی ندارد.

تأثیر کود پتاس برای درشت شدن گردو

در این صورت برگ‌های آن روبه‌بالا پیچ خورده و رنگ آن تغییر می‌کند. با استفاده از پتاسیم برای درخت گردو ضمن افزایش تقسیم سلولی به تولید میوه‌های درشت‌تر و باکیفیت‌تر می‌انجامد. در این میان دو برند معروف کود پتاس بالا برای درخت گردو برند بمب و شوک هستند. 

کود پتاس بالا 80 درصد بمب

در تولید کود پتاس بالا مایع بمب از جدیدترین فرمولاسیون و تکنولوژی روز نانو استفاده شده است تا جذب پتاسیم و عملکرد درخت بهبود یابد. این کود معدنی که وارداتی است، دارای خلوص بالایی بوده و در آن ۸۰ درصد پتاسیم وجود دارد.

در ترکیب آن از نمک و کلر خبری نیست. این ویژگی سبب می‌شود از اثرات منفی زیست محیطی نظیر آلودگی آب و خاک جلوگیری شود. همچنین استفاده از کود پتاسیم برای درخت گردو این امکان را فراهم می‌کند تا حجم درخت و میوه آن افزایش یابد و تأثیر مثبتی روی طعم، رنگ و عطر محصول داشته باشد. این کود در بسته‌بندی‌های یک، پنج و بیست لیتری عرضه می‌شود. 

کود پتاس بالا 60 درصد شوک 

یکی دیگر از کودهای پتاس، کود پتاس بالا مایع یکی از کودهای برند شوک بوده که درصد خلوص پتاسیم آن ۶۰ درصد است. این کود هم با فناوری نانو تولید می‌شود و در لیست کودهای وارداتی قرار دارد.

جذب سریع و کیفیت بالای کود سبب شده است خیلی از افراد آن را برای گیاهان و درختان مختلف مانند درخت گردو استفاده کنند. برخی از خواص استفاده از آن عبارت‌اند از:

  • خاصیت سوزانندگی ندارد.
  • تناژ محصول را افزایش می‌دهد.
  • مقاومت درخت در برابر تنش‌های محیطی را افزایش می‌دهد.

در ادامه بهترین زمان مصرف کود پتاس بالا برای درختان گردو را شرح می‌دهیم.

زمان مصرف کود پتاس برای درخت گردو

برای تعیین زمان مناسب برای استفاده از کود پتاس برای درخت گردو، باید میزان رشد گیاه، فصل، شرایط آب و هوایی منطقه، شرایط خاک و … را در نظر بگیریم. به طور کلی استفاده از یک برنامه کوددهی برای گردو به رشد بهتر و بازدهی بیشتر منجر می‌شود.

تأثیر کود پتاس برای درشت شدن گردو

یکی از زمان‌های مناسب برای استفاده از این کود برای درخت گردو به اواخر زمستان و اوایل بهار و قبل از شروع فاز فعال رشد درخت است. استفاده از کود پتاس در این زمان سبب می‌شود درخت تقویت شده و رشد خوبی پیدا کنند. البته در مراحل فندقی شدن گردو هم از این کود استفاده می کنند که به افزایش حجم محصول کمک می‌کند.

نحوه مصرف کود پتاس برای درخت گردو

روش مصرف کود پتاس برای درخت گردو با توجه به شرایط محیطی و سن درخت و برخی عوامل دیگر تعیین می‌شود. اما به طور کلی این کود را به دو روش می‌توان برای درخت گردو استفاده کرد. 

  • آبیاری 

در این روش کود را به مقدار مشخص در آب حل کرده و درختان را با این محلول آبیاری می‌کنند. 

  • محلول پاشی 

در روش محلول پاشی محلول کود و آب را به وسیله دستگاه‌های سم پاش به روی برگ و شاخه‌های درختان می‌پاشند. میزان و سرعت جذب کود در این روش بیشتر و به دلیل استفاده از کود کمتر مقرون به‌صرفه‌تر است. بهترین زمان برای استفاده از روش محلول پاشی در هنگام غروب آفتاب و یا صبح زود که هوا خنک‌تر و شدت آفتاب کمتر است. 

مقدار مصرف کود پتاس برای درخت گردو

تعیین دقیق مقدار مصرف کود پتاس نقش مهمی در بهبود رشد و عملکرد درخت گردو دارد. بنابراین لازم است به اندازه نیاز از آن استفاده شود. مقدار مصرف این کود با توجه به شرایط آب‌وهوایی مختلف، نوع خاک، سن درخت و روش مصرف آن متفاوت است. مقدار مصرف این کود برای درخت گردو را به صورت کلی در جدول زیر آورده‌ایم. 

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری۵۰ تا ۲۰ سی‌سی برای هر درخت
محلول پاشی۲ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب برای هر هکتار

برای تعیین میزان دقیق مصرف کود پتاس برای درخت گردو بهتر است با کارشناسان مربوطه مشورت کنید.

خرید کود پتاس بالا برای درخت گردو 

خرید کود یکی از حساس‌ترین مراحل باغداری و کشاورزی است. اصالت و کیفیت کودهای مصرفی برای محصولات کشاورزی تضمین کننده سلامت و بازدهی باغ یک کشاورز است. بنابراین خرید از فروشگاه‌های معتبر و برندهای معروف و شناخته شده یکی از مهم‌ترین ارکان اطمینان از کود خریداری شده است.

فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان بهترین کود پتاس برای درخت گردو از برندهای بمب و شوک را با ضمانت اصالت برای شما فراهم کرده است. ضمناً شما می‌توانید با خرید از این فروشگاه از مشاوره رایگان متخصصان ما بهره‌مند شوید.

سخن نهایی

برای بازدهی بهتر درخت گردو نیاز به انواع کودهای مغذی است. استفاده از کود پتاس می‌تواند جوابگوی بسیاری از نیازهای این درخت باشد. در این مقاله علاوه بر بیان فواید کود پتاس بالا برای درخت گردو، روش مصرف و میزان استفاده از آن را شرح دادیم.

همان طور که می‌دانید گردوی ایرانی محصولی صادراتی و بسیار با کیفیت است که با سرمایه گذاری درست و اصولی می‌تواند سود سرشاری را نصیب کشاورز و اقتصاد کشور کند.

مطالب مرتبط
آمینو اسید یکی از کودهای بسیار مهم جهت جلوگیری از خطر سرمازدگی است. مطالعه مقاله «کود آمینو اسید برای گردو» می‌تواند برای شما مفید باشد.
برای رشد بهتر درخت گردو استفاده از کود ده ایکس شوک بسیار کمک کننده است. برای آشنایی با خواص این کود مطالعه مقاله «کود ده ایکس شوک برای گردو» را پیشنهاد می‌کنیم.
با مطالعه مقاله «کود اسید هیومیک برای گردو» می‌توانید اطلاعات لازم درباره اثرات معجزه آسای این کود برای درخت گردو را به دست بیاورید.

سؤالات متداول

1. چرا استفاده از کود پتاس بالا برای درخت گردو لازم است؟

زیرا پتاسیم در تقویت ساختار سلولی، تنظیم فشار اسمزی، افزایش مقاومت در مقابل تنش‌ها و تشکیل مواد آلی در سلول‌ها نقش مهمی دارد.

2. بهترین زمان برای استفاده از کود پتاس بالا برای رشد بهتر درخت گردو چه زمانی است؟

شما می‌توانید از کود پتاس بالا در ابتدای فصل بهار استفاده کنید. مصرف کود در این زمان نیازمند تهیه آزمایش خاک و کمبودهای گیاه است. اما مهم‌ترین مرحله که استفاده از کودهای پتاس بالا ضروری می‌باشد، مرحله فندقی شدن میوه است که به درشت شدن محصول منجر می‌شود.

3. بهترین کود پتاس بالا کدام است؟

کود پتاس شوک و بمب تولید کشور امریکا با تکنولوژی نانو بهترین برندهای کود پتاس بالا هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها