آموزش کاشت گندم دیم – بهترین زمان و روش کاشت گندم دیم

آموزش کاشت گندم دیم

در روش کاشت گندم به روش دیم، گندم با استفاده از آب باران رشد می‌کند و نیاز به آبیاری اضافی ندارد. این روش به‌عنوان یک راهکار پایدار و اقتصادی برای کاشت گندم در مناطقی که با کمبود آب مواجه نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از روش دیم می‌تواند به کاهش هزینه‌های کشاورزی و افزایش سود کشاورزان منجر شود.

همیشه این سوال را از ما می‌پرسید که چگونه گندم بکاریم؟ در این مقاله به بررسی «آموزش کاشت گندم دیم» خواهیم پرداخت. هدف از این مقاله، آشنایی شما با مراحل کاشت گندم دیم و ارائه راهکارهایی برای به دست آوردن عملکرد بهتر و کیفیت بیشتر است. با ما همراه باشید.

گندم دیم چیست؟

پیش از هر توضیحی ابتدا مرور کنیم که گندم دیم چیست؟ گندم دیم به نوعی از گندم گفته می‌شود که برای تامین نیاز آبی خود، متکی به بارندگی طبیعی است. طبیعتا میزان برداشت محصول به هم به مقدار بارندگی در فصل رشد بستگی دارد. البته این روش کشت تنها در مناطقی که بارندگی به میزان زیادی اتفاق می‌افتد، بسیار رایج است.

نحوه کاشت گندم دیم

کشت دیم گندم یا کاشت گندم خشک، روشی است که در آن از کم‌ترین میزان آب ممکن برای رشد گیاه استفاده می‌شود. در ادامه بهترین روش کاشت گندم دیم (مراحل کاشت گندم دیم) را توضیح خواهیم داد.

1. آماده‌سازی زمین

شما باید ابتدا زمین را آماده کنید. زمین باید تمیز و از علف‌های هرز پاک شود؛ همچنین باید بررسی کنید که آیا خاک شما از نظر اسیدیته و نیتروژن برای کاشت گندم مناسب است یا نه. بهترین زمین برای کشت گندم، زمینی است که خاک آن لومی باشد. خاک‌های لومی که دارای مخلوط متعادلی از ماسه، سیلت و رس هستند، برای کشت گندم ایده آل هستند. خاک‌های لومی نگهداری آب و هوادهی خوبی دارند و مواد مغذی را برای گندم فراهم می‌کنند.

2. کاشت بذر

بعد از آماده سازی زمین باید بذر گندم‌ها را به روش دیم در زمین بکارید. عمق کاشت گندم دیم باید حدود ۲ تا ۳ سانتی متری خاک باشد و بذرها را در این فاصله درون خاک بریزید. دقت کنید که بر اساس نوع بذر و شرایط آب و هوایی منطقه، فاصله مناسبی بین ردیف‌ها و خطوط کاشت وجود داشته باشد.

3. مراقبت از گیاهان

بعد از کاشت بذرها باید مراقبت از گیاهان را شروع کنید. منظور از مراقبت یعنی حواستان به حفظ رطوبت خاک و کاهش تبخیر گیاه باشد. برای این کار می‌توان از روش‌هایی مانند استفاده از کشت دوم، استفاده از قویترین کود مایع گندم، کشت در قالب مدارهای کشاورزی یا استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند سامانه‌های هوشمند آبیاری گندم استفاده کرد.

4. برداشت

برداشت گندم به روش دیم به‌طور معمول در تابستان انجام می‌شود. برای برداشت باید از دستگاه‌های خاصی مانند کمباین گندم استفاده کرد. پس از برداشت گندم باید آن را خشک و ذخیره کنید. در این مرحله باید از تجهیزاتی مانند تجهیزات خشک کننده و ذخیره سازی گندم استفاده کرد.

به‌طور کلی آموزش کشت گندم دیم موضوع پیچیده‌ای نیست فقط برای استفاده مؤثر از آن باید به شرایط منطقه، خاک و آب هوا آن توجه کنید و برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. در کاشت گندم به این روش باید به مدیریت درست خاک و استفاده از کودهای زیستی توجه کنید تا عملکردتان بهتر شود.

بهترین زمان کاشت گندم دیم

بهترین زمان کاشت گندم دیم بستگی به شرایط آب و هوایی و خاک منطقه دارد. در مناطق با آب و هوای گرم و خشک، فصل کاشت گندم دیم معمولاً پاییز و اوایل آبان ماه تا اوایل آذر ماه است؛ زیرا در این فصل، آب و هوا خنک‌تر و رطوبت هوا و خاک بیشتر است.

 در مناطقی با آب و هوای سرد و مرطوب بهترین زمان کاشت گندم دیم معمولاً بهار است؛ زیرا در این فصل، خاک و هوا گرم‌تر و خشک‌تر هستند و برای رشد گیاه نیاز به باران بیشتری است. البته در این مناطق در پاییز هم می‌تواند کشت گندم را انجام داد به شرط اینکه خطر سرما زدگی برای گندم وجود نداشته باشد.

 برای کاشت دیم گندم به این روش بهتر است در مناطقی که بارندگی آن‌ها بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر در سال است و بارندگی‌ها اغلب در فصل زمستان است، گندم در پاییز کاشته شود و در مناطقی که بارندگی آن‌ها کم‌تر از ۲۰۰ میلی‌متر در سال است، گندم در بهار کاشته شوند. در ادامه مزایا و معایب این روش را با هم بررسی می‌کنیم.

بررسی مزایا و معایب کاشت گندم به روش دیم

مزایا روش کاشت گندم دیم عبارت است از:

 1. کاشت گندم به روش دیم، نسبت به کاشت آبی، نیاز کم‌تری به آب دارد؛ این موضوع می‌تواند در مواجهه با کمبود آب در مناطق خشک و کم آب مفید باشد.
 2. کاشت گندم به این روش معمولاً به خاطر کم‌ترین هزینه‌های آبیاری مناسب است.
 3. در روش کاشت گندم دیم معمولاً از کم‌ترین میزان کود و سموم شیمیایی استفاده می‌شود. این موضوع می‌تواند به بهبود کیفیت محصول و کاهش آلودگی محیط زیست کمک کند.
 4. کاشت گندم به روش دیم می‌تواند به بهبود سلامت خاک و افزایش تنوع زیستی در منطقه کمک کند.
 5. در کاشت گندم به این روش ممکن است عملکرد گیاه در مقابل شرایط سختی مانند کمبود آب و حرارت بالا بیشتر شود.

می‌خواهید بدانید میزان برداشت گندم در هکتار چقدر است؟ از گندم دیم و آبی چقدر محصول می‌توانید برداشت کنید؟ پیشنهاد می‌کنیم حتما مقالۀ نام برده را مطالعه کنید.

مزایای کشت گندم دیم

معایب روش کاشت گندم دیم نیز به شرح زیر می‌باشد:

 1. کاشت گندم به روش دیم معمولاً مقدار محصول و عملکرد آن را نسبت به کاشت آبی کم‌تر می‌کند.
 2. ممکن است کشاورزان که اطلاعات اندکی دارند در کاشت گندم به این سبک دچار مشکلات فنی و عملیاتی شوند.
 3. با توجه به اینکه در این کاشت گندم به آب زیادی نیاز داریم پس باید از روش‌هایی مانند ذخیره سازی آب در سدها و استفاده از آب‌های زیرزمینی استفاده کرد. این کار می‌تواند باعث کاهش سطح آب‌های زیرزمینی شود.

یکی از نکات مهم پرورش گندم دیم استفاده از کودهای تقویتی است. شما می‌توانید با محلول پاشی گیاهان خود را تقویت کنید و محصول با کیفیتی برداشت کنید. ما در مقاله “بهترین کود افزایش تناژ گندم” به این موضوع پرداخته‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

چالش‌ها و راه‌حل‌های موجود کاشت گندم به روش دیم

کاشت گندم به روش دیم با چالش‌هایی مواجه است که باید به آن‌ها توجه کنید. در ادامه به رایج‌ترین چالش‌ها و راه‌حل‌های موجود برای مقابله با آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کمبود آب

کاشت گندم به روش دیم در مناطق کم آب چالش‌هایی را ایجاد می‌کند. برای مقابله با این چالش، می‌توان از روش‌هایی مانند استفاده از نژادهای گندم مقاوم به کمبود آب، کشت در قالب مدارهای کشاورزی، کشت دوم، اصلاح خاک با کودهای زیستی استفاده کرد. مدیریت مناسب آب و استفاده بهینه از آب در هنگام آبیاری هم از مواردی است که می‌تواند به کاهش مصرف آب در کاشت گندم به روش دیم کمک کند.

 • عدم تعادل مواد غذایی خاک

در برخی مناطق، خاک به مواد غذایی کافی برای رشد گندم به روش دیم دسترسی ندارد. برای مقابله با این چالش باید سراغ اصلاح خاک با کودهای زیستی و شیمیایی رفت.

محصول گندم دیم

کود ده ایکس شوک برای گندم و جو می‌تواند به عنوان یک کود کامل و تقویتی در این زمینه عملکرد عالی داشته باشد. مدیریت مناسب بقایای گیاهی و کود دهی منظم خاک هم می‌تواند به بالا بردن تعادل مواد غذایی خاک کمک کند.

مقاله “برنامه کوددهی و غذایی گندم و جو” را مطالعه کنید.

 • آفات و بیماری‌های گیاهی

کاشت گندم به این شکل، حساسیت گیاه را نسبت به بیماری‌ها و آفات بیشتر می‌کند و ممکن است با این مشکلات روبه‌رو شود. برای مقابله با این چالش می‌توان از روش‌های کنترل آفات و بیماری‌های شیمیایی و زیستی کمک گرفت.

 • تغییرات اقلیمی

این تغییرات ممکن است باعث افزایش دمای هوا، کاهش بارندگی، افزایش تعداد روزهای خشک و بالا رفتن سطح آب زیرزمینی شود. همه این موارد می‌توانند به کاهش عملکرد گندم منجر شوند. برای مقابله با این چالش باید به مدیریت منابع آب و کاهش گازهای گلخانه‌ای توجه کرد.

سخن پایانی

با آموزش کاشت گندم دیم و مقایسه آن با روش کاشت آبی به این نتیجه می‌رسیم که کاشت دیم باعث کاهش مصرف آب و بهبود کیفیت خاک و افزایش عملکرد گندم می‌شود.

کاشت گندم به روش دیم می‌تواند باعث بهبود سلامت گیاهان و کاهش نیاز آن‌ها به استفاده از کودها و سموم شیمیایی شود. روش کاشت گندم دیم راه مؤثری برای مدیریت منابع آب در مناطق خشک و کم آبی است.

شما باید ابتدا مراحل کشت گندم دیم را یاد بگیرید سپس به شرایط محیطی و خاکی منطقه خود توجه کنید. برای موفقیت بیشتر بهتر است به دنبال مدیریت منابع آب، کنترل بیماری‌ها و آفات و استفاده از روش‌های مدیریت خاک باشید. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید در بخش نظرات سایت نیاز گیاهان پرسش خود را مطرح کنید تا با کارشناسان ما در ارتبط باشید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.4 / 5. امتیاز های این مقاله: 12

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا قنادان

عالی بود ممنونم

زهرا قنادان

ممنون از نگاهتون