معرفی بهترین کود تقویتی خوشه گندم و تاثیرات عالی آن

کود تقویتی خوشه گندم

کوددهی در مرحله خوشه دهی گندم از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است چرا که تعداد دانه‌های گندم که از هر سنبله گندم رشد می‌کند به تغذیه و انتخاب صحیح کود تقویتی خوشه گندم، بستگی دارد.

بنابراین ضروری است که با بهترین کود تقویتی خوشه گندم آشنا شوید و مزایا و روش مصرف آن را بدانید تا بتوانید محصول با کیفیت و عالی برداشت کنید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
خوشه دهی جز مراحل پایانی رشد گندم است که باید حتماً در این مرحله از یک کود کامل تقویتی استفاده کنید تا تعداد دانه‌ها و طول خوشه گندم افزایش یابد.
دو کود تقویتی خوشه گندم، کود فول مکس بمب و کود ده ایکس شوک هستند که برای این مرحله می‌توانید از آنها بهره ببرید. این کودها حاوی ده عنصر شامل درشت مغذی و ریز مغذی هستند و به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده‌اند.

بهترین کود افزایش خوشه گندم چیست؟

برای کشت گندم علاوه بر در نظر گرفتن شرایطی مانند میزان بارندگی و رطوبت، بادخیز بودن، انتخاب رقم مناسب و… باید به انتخاب کود مناسب و با کیفیت دقت کنید و از یک برنامه کودی گندم پیروی کنید تا عناصر غذایی مورد نیاز گندم را در هر مرحله رشد در دسترس گیاه قرار دهید. مراحل رشد گندم نیز به ترتیب زیر است:

  • جوانه زنی
  • پنجه زنی
  • ساقه دهی
  • خوشه دهی
  • پر شدن دانه

خوشه دهی گندم جزو مراحل پایانی رشد است و استفاده از کود مناسب تاثیر فوق العاده‌ای در افزایش طول خوشه گندم و افزایش تعداد دانه‌های گندم دارد.

تعداد دانه‌ها در هر سنبله گندم به طور معمول بین 35 تا 75 دانه است. چنانچه یک بوته گندم از تغذیه خوب برخوردار باشد می‌تواند تا 100 دانه گندم یا بیشتر هم تولید کند. در ادامه دو کود با تاثیرگذاری عالی بر خوشه گندم را معرفی می‌کنیم.

کود فول مکس بمب برای تقویت خوشه گندم

کود فول مکس بمب یک کود خارجی است که با تکنولوژی نانو تهیه شده و تاثیر خود را سریعا نشان می‌دهد. این کود از ده عنصر ضروری تشکیل شده که گندم را از هر کود دیگری بی‌نیاز می‌کند. از ترکیبات عالی این کود می‌توانیم به نیتروژن، فسفر، پتاسیم، فولویک اسید، هیومیک اسید، آهن، آمینو اسید، جلبک دریایی، کلسیم و بور اشاره کنیم.

سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم جز درشت مغذی‌هایی هستند که برای فتوسنتز، ریشه‌زایی، پر شدن دانه‌ها و جلوگیری از آفات و بیماری‌ها نقش پر رنگی دارند. البته از این کود بی‌نظیر در هر مرحله‌ای از رشد گندم می‌توانید استفاده کنید و شاهد نتایج درخشان آن باشید.

خوشبختانه در تولید این کود از جدیدترین فناوری روز دنیا یعنی نانوکود هم بهره گرفته شده تا خیال شما را از بابت اثرگذاری فوق‌العاده سریع آسوده کند.

کود ده ایکس شوک برای تقویت خوشه گندم

گندم در مرحله خوشه دهی به عناصری مانند پتاسیم، آمینو اسید، فولویک اسید، نیتروژن و… نیاز پیدا می‌کند بنابراین کود ده ایکس شوک می‌تواند بهترین گزینه برای افزایش محصول گندم باشد.

کود شوک x10 همانطور که از نامش پیداست، از 10 ترکیب و عنصر مختلف تشکیل شده است که می‌تواند نیاز گندم را نه تنها در مرحله خوشه دهی، بلکه در سایر مراحل رشد نیز رفع کند.

کود 10 ایکس شوک محصولی آمریکایی است و با تکنولوژی پیشرفته نانو تولید شده است و به همین دلیل به سرعت جذب گیاه شده و تاثیر خود را در مدتی کوتاه خواهد گذاشت. همچنین درصد خلوص بالا یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این محصول از برند نام‌دار شوک است.

در بخش بعدی درباره سایر فواید مصرف کودهای تقویتی برای گندم صحبت خواهیم کرد.

فواید مصرف کود تقویتی خوشه گندم چیست؟

همانطور که گفته‌ایم این کودها از 10 ترکیب مختلف تشکیل شده اند. بنابراین تمام عناصر مورد نیاز گندم را شامل می‌شوند و به عنوان یک کود کامل عملکرد فوق العاده‌ای دارند. برخی از مهم‌ترین فواید این دو کود برای گندم عبارتند از:

  • افزایش مقاومت گندم

مصرف کود فول مکس بمب یا ده ایکس شوک در مرحله خوشه دهی، به افزایش انرژی گندم کمک زیادی می‌کند در نتیجه گیاه می‌تواند با انرژی و توان بیشتری به افزایش خوشه دهی و پر شدن دانه‌ها بپردازد. همچنین مقاومت گیاه را در برابر تنش‌ها و استرس بیشتر می‌کند بنابراین از این طریق به بهبود کیفیت محصول کمک می‌کند.

  • افزایش محصول گندم

عنصر پتاسیم در گندم وظایف متعددی را بر عهده دارد که مهم‌ترین آنها افزایش فتوسنتز است و در نتیجه در تامین انرژی برای ادامه فعالیت‌های حیاتی گیاه نقش دارد. همچنین باعث مقاوم شدن گیاه در برابر برخی بیماری‌ها و آفات شده و از این طریق به افزایش تعداد خوشه کمک می‌کند.

کود افزایش تعداد دانه گندم در هر خوشه

اما مهم‌ترین تاثیر عنصر پتاسیم افزایش میزان پرشدگی دانه گندم است که به همین علت از این دو کود در این مرحله استفاده می‌شود زیرا این کودها حاوی 20 درصد پتاسیم محلول و قابل جذب هستند که می‌تواند به خوبی نیاز گندم را برطرف سازد. به همین دلیل به عنوان مهم‌ترین کود تقویتی خوشه گندم شناخته می‌شوند.

علاوه بر تقویت خوشه گندم، در مقاله‌ای دیگر به بررسی بهترین کود برای افزایش تناژ گندم نیز پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

روش مصرف کود تقویتی گندم

این کودها به شکل مایع هستند و به همین دلیل روش مصرف آنها بسیار راحت است. می‌توانید برای محلول پاشی کود تقویتی خوشه گندم، مقدار کود مورد نیاز را با آب مخلوط کنید و با کمک دستگاه مخصوص روی گیاهان اسپری کنید. عنصر موجود در کود با این روش از طریق برگ جذب می‌شود و به سرعت تاثیر خود را می‌گذارد.

در روش آبیاری نیز مقداری از کود را همراه با آب آبیاری وارد مزرعه کنید. در این روش گیاه از طریق ریشه عناصر غذایی را جذب می‌کند و به تمام اندام‌ها و بخش‌های گیاه گندم می‌رساند، بنابراین کود به خوبی اثر کرده و سبب افزایش خوشه دهی و وزن دانه‌ها می‌شود.

اگر برای شما سوال پیش آمده که کدام روش کود دهی گندم بهتر جواب می‌دهد؟ پاسخ آن را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

مقدار مصرف کود تقویتی خوشه گندم

چنانچه قصد دارید از کود تقویتی خوشه گندم به روش آبیاری استفاده کنید، باید پنج لیتر کود را در آب آبیاری به زمین بدهید. اگر می‌خواهید از روش محلول پاشی برای کود دهی استفاده کنید باید دو الی سه لیتر کود را در هزار الی هزارو دویست لیتر آب مخلوط کنید.

کلام آخر

خوشه دهی گندم جزو مراحل پایانی رشد گندم است و استفاده از کود مناسب تاثیر فوق العاده‌ای در پر شدن و افزایش کیفیت دانه‌های گندم دارد. استفاده از این دو کود به پُر شدن و افزایش وزن هر چه بیشتر دانه‌های گندم کمک می‌کند و افزایش خوشه گندم را به دنبال دارد.

کودهای فول مکس بمب و ده ایکس شوک محصولی خارجی می‌باشند و از کیفیت و درصد خلوص بالایی برخوردار هستند. این کودها از طریق آبیاری یا محلول پاشی به راحتی و به سرعت جذب گیاه شده و در کمترین زمان ممکن تاثیر خود را خواهند گذاشت.

چنانچه راجع به تهیه این کودها سوال دیگری دارید می‌توانید با کارشناسان ما در نیاز گیاهان تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید. امیدواریم پس از استفاده از این کودهای عالی، نظرات خود را با ما و دیگر کشاورزان عزیز در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
* یکی از کودهایی که در رشد و نموی گندم تاثیر بالایی دارد کود سه بیست برای گندم است، اطلاعات بیشتر راجع به زمان مصرف و فواید مصرف این کود برای گندم را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.
*علاوه بر مصرف کودهای تقویتی، راهکارهای دیگری هم هستند که به شما برای افزایش محصول گندم کمک می‌کنند. در مقالۀ چگونه گندم بیشتری برداشت کنیم؟ به بررسی این روش‌ها پرداخته‌ایم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.8 / 5. امتیاز های این مقاله: 38

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
وحیدشکری

سلام آیا برای گندم دیم که دیگر باران نداریم قابل استفاده است؟

khani

سلام و ارادت. بله برای گندم دیم می‌تونید محلول پاشی انجام بدین

فرزاد عباسی

چطور میشه خریدکنیم

khani

سلام جناب عباسی عزیز. می‌تونید برای خرید وارد فروشگاه سایت نیاز گیاهان بشید و سفارش بدید.

سعیدرحیم باشبرآت

خیلی عالی چطوری میشه تهیه کرد

khani

سلام و ارادت. از نظر شما سپاسگزارم.
می‌تونید برای خرید وارد صفحه فروشگاه نیاز گیاهان بشید و سفارشتون رو انجام بدید.

کاربران ناشناس

سلام وقت بخیر
ایا امکان استفاده در محصول گاورس ارزن رو هم داره یا نه؟؟

زهرا قنادان

سلام. بله امکان پذیر هست
در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید
۰۹۱۵۵۹۹۵۹۲۶