بهترین زمان کود دهی درخت گردو + کودهای مورد نیاز

بهترین زمان کود دهی درخت گردو

اینکه از هر کود در چه مدت زمانی برای درخت گردو استفاده کنید که بیشترین تاثیر را بگذارد نیازمند این است که بهترین زمان کود دهی درخت گردو را بدانید.

کودهای مورد نیاز درخت گردو بر اساس مراحل رشد، تجربیات باغداران و مطالعات کارشناسان کشاورزی شامل یک برنامه غذایی هدفمند است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. اگر می خواهید در تولید گردو جزو برترین‌ها باشید، تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

خلاصه‌ای از این مقاله
بهترین زمان کود دهی گردو در فصل بهار تا زمان برداشت گردو است. درخت گردو در مرحله یخ آب زمستانه، آب استارت، تورم جوانه، پس از ریزش گل، فندقی شدن گردو، تشکیل پوسته استخوانی، پس از برداشت گردو و در زمان مشاهده بیماری و آفات نیاز به تغذیه عالی دارد.

بهترین زمان کوددهی درخت گردو

یکی از مسائل مهم که نتیجه مستقیمی درافزایش رشد و بالندگی گیاهان دارد، استفاده به موقع از کودهای مناسب است. درخت گردو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیاز به کوددهی در زمان مطلوب دارد. ایده آل ترین زمان برای کوددهی درخت گردو فصل بهار است که شروع دوره رشد و محصول دهی گردوی جدید است. بهتر است کود دهی درخت گردو را از فصل بهار آغاز کنید و تا پاییز به پایان برسانید.

از کجا کمبودهای درخت گردو را تشخیص دهیم؟

یکی از شیوه‌های رایج برای تشخیص نوع و میزان کود مورد نیاز برای درخت گردو که در دنیا مرسوم است روش آزمایش برگ‌های درخت گردو است. شما می‌توانید، تابستان هر سال با جمع آوری حداقل 100 برگ درخت گردو آنها را به آزمایشگاه برای تجزیه وتحلیل بفرستید تا تشخیص داده شود که درختان به کدام ماده مغذی نیاز بیشتری دارند، سپس با استفاده از راهنمایی کارشناسان مربوطه بهترین کود مورد نیاز درخت گردو را برای باغ خود فراهم کنید.

برنامه کود دهی درخت گردو

باغداران عزیزی که قصد برداشت محصول گردو با تناژ بالا و کیفیت عالی دارند باید بدانند درخت گردو به انواع مختلفی از کودها نیاز دارد که در ادامه در برنامه غذایی گردو آنها را بررسی می‌کنیم:

یخ آب زمستانه باغ گردو

یخ آب زمستانه باغات گردو علاوه بر اینکه به افزایش کیفیت خاک گردو و کاهش شوری آن کمک می‌کند، تاثیر بالایی در کاهش بیماری‌ها و آفات دارد. بهترین کود برای ضدعفونی کردن باغات از حشرات و دیگر آفات، کود گوگرد شوک است.

توصیه کودی: کود گوگرد شوک به روش آبیاری

آب استارت باغ گردو

آب استارت، روشی است که در آن آبیاری به همراه کودهای محلول در آب به درختان داده می‌شود. کود دهی در آب استارت باعث بهبود رشد ریشه و تقویت سلامت کلی درخت یا نهال می‌شود که می‌تواند به افزایش مقاومت درخت در برابر تنش‌های محیطی و بهبود بازدهی در طولانی مدت کمک کند. در این مرحله کود فسفر بالا کمک می‌کند که ریشه درخت از خواب بیدار شده و فعالیت خود را پر قدرت آغاز کند.

کود فولویک اسید شوک تنها کودی است که می‌تواند جذب مواد مغذی از دل خاک یا دیگر کودها را برای درخت افزایش دهد. در واقع این کود به عنوان یک کاتالیزور عمل کرده و فرایند فتوسنتز را نیز بهبود می‌دهد. فولویک اسید باعث افزایش فعالیت میکروبی خاک شده و عملکردی شبیه به هیومیک اسید دارد.

درختان گردو در ابتدای فصل باید رشد رویشی را آغاز کنند و شاخ و برگ خود را گسترش دهند. در این مرحله باید از کود تقویتی استفاده کنید که اکثر نیازهای درخت گردو را تأمین کند. پیشنهاد می‌کنیم در این مرحله از کود کامل استفاده کنید. کود کامل ده ایکس شوک یا فول مکس بمب با داشتن ده عنصر مغذی می‌تواند بهترین گزینه باشد.

توصیه کودی: آبیاری کود فسفر بالا + آبیاری کود فولویک اسید شوک + آبیاری کود کامل (ده ایکس شوک یا فول مکس بمب)

تورم جوانه درختان گردو

زمانی که شاهد ظهور اولین برگ‌ها درختان شدید و هنوز شکوفه‌های درختان باز نشده است، جوانه‌های درخت را باید با کود آمینو اسید و فروت ست محلول پاشی کنید. این کار به درخت کمک می‌کند که عناصر غذایی مورد نیاز خود را دریافت کند، گلدهی افزایش پیدا کند و شکوفه‌ها دچار ریزش نشوند. همچنین می‌دانید که درخت گردو به سرمای بهاره بسیار حساس است. کود آمینو اسید می‌تواند تاثیرات مخرب ناشی از سرما زدگی را کاهش دهد.

توصیه کودی: محلول پاشی کود فروت ست + محلول پاشی کود آمینو اسید

پس از ریزش گل‌های گردو

پس از اینکه شکوفه‌ها از روی درخت ریخته و خواستند به میوه تبدیل شوند، مجداً نیاز به کودهای تقویتی دارند. در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم از کود هیومیک اسید و کود کامل استفاده کنید.

هیومیک اسید به بهبود ساختار خاک و افزایش قابلیت نگهداری آب کمک می‌کند، جذب مواد مغذی را بیشتر کرده و به افزایش فعالیت میکروبی خاک کمک می‌کند. همچنین ده ایکس می‌تواند درخت را تقویت کرده تا میوه‌ای باکیفیت تولید کند. در این مرحله تفاوت نمی‌کند از روش آبیاری یا محلول پاشی برای کود دهی استفاده کنید، منتهی جذب کود در روش محلول پاشی بیشتر است.

توصیه کودی: کود هیومیک اسید + کود کامل (ده ایکس شوک یا فول مکس بمب)

فندقی شدن گردو

در این مرحله‌ گردو کمی رشد کرده و اندازۀ آن فندقی است. حالا باید برای درشت شدن گردو، عناصر مورد نیاز را به درخت برسانید. البته در این زمان، خطر آفات و بیماری‌ها نیز درخت گردو را تهدید می‌کند بنابراین افزایش قوای درخت برای پیشگیری از بیماری‌ها اهمیت بالایی دارد.

کود مولتی کمپلکس یکی از کودهایی است که علاوه بر داشتن انواع هورمون‌های گیاهی، نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آن وجود دارد. سیلیکات پتاسیم نیز کودی است که می‌تواند ضخامت برگ درخت گردو را افزایش داده و اجازه ندهد حشرات مختلف به درخت حمله کنند.

واجب است که در این مرحله درخت گردو از هر گونه تنشی به دور باشد، می‌دانید که درخت گردو دمای بالای چهل درجه را نمی‌تواند تحمل کند. اما به هر حال گرمای هوا اجتناب ناپذیر است. اگر احتمال وقوع چنین گرمایی وجود دارد، حتماً در این مرحله از کود آمینو اسید استفاده کنید. به علاوه اینکه کود آمینو اسید، باعث افزایش روغن در مغز گردو و چرب‌شدن آن می‌شود. بنابراین برای برداشت گردوی باکیفیت آمینو اسید را حتما در برنامه تغذیۀ خود را جا دهید.

پدیده شایعی که در زمان فندقی شدن گردو اتفاق می‌افتد، ریزش گردو است. نیترات کلسیم کودی است که کمک می‌کند، گردو بر روی شاخه درخت باقی مانده و رشد کند.

توصیه کودی: محلول پاشی کود مولتی کمپلکس + محلول پاشی کود آمینو اسید + محلول پاشی کود سیلیکات پتاسیم + آبیاری نیترات کلسیم

تشکیل پوسته استخوانی گردو

باکیفیت‌ترین گردوها، گردوهایی هستند که پوسته سالمی داشته باشند، بنابراین تغذیه درخت در این مرحله نیز فوق العاده مهم است.

کود پتاس بالا بهترین کودی است که می‌تواند به تنظیم فشار اسمزی کمک کند و قند میوه را افزایش دهد. همچنین این کود با جذب و حفظ آب در میوه، به درشت شدن گردو کمک می‌کند. در راستای درشت شدن گردو، مقاله‌ای را به کود پتاس بالا برای گردو اختصاص داده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.

بیماری‌های قارچی بیماری‌هایی هستند که سیستم ایمنی درخت گردو به تنهایی نمی‌تواند با آنها مقابله کند و نیاز دارد، از قبل بسیار خوب تغذیه شده باشد. کود فسفیت پتاسیم به طور ویِژه راهکاری برای پیشگیری و درمان این بیماری‌ها است.

مصرف کود آهن برای افزایش کیفیت مغزی جات ضروری است. از آنجا که آهن موجود درخاک به راحتی جذب درخت گردو نمی‌شود، ضروری است از کود آهن برای گردو استفاده کنید. در جهت تکمیل این بخش از مقاله، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

مصرف مجدد کود آمینو اسید برای دستیابی هر چه بیشتر به محصولات بهتر، الزامی است. بنابراین در این مرحله از استفادۀ آمینو اسید فارغ نشوید.

توصیه کودی: محلول پاشی کود پتاس بالا + محلول پاشی کود فسفیت پتاسیم + آبیاری کود آهن + محلول پاشی کود آمینو اسید

بعد از برداشت گردو

می‌دانیم که درخت برای تولید انبوه محصول، انرژی بسیار بالایی را از دست داده و حالا وقت جبران آن است. بریا اینکه باغ گردویتان دچار سال آوری نشده و سال بعد هم باردهی فوق العاده‌ای داشته باشد، پیشنهاد می‎‌کنیم کود فروت ست را حتماً مصرف کنید. ترکیبات و نحوۀ کارکرد این کود را می‌توانید در مقالۀ کود فروت ست برای گردو مطالعه کنید.

از آنجا که سرمای ناگهانی و یخ زدگی درختان قابل پیش بینی دقیق نیست، پیشنهاد می‌کنیم مصرف کود آمینو اسید را بعد از برداشت در اولویت قرار دهید تا درخت را از خسارت سنگین حفظ کنید.

توصیه کودی: محلول پاشی کود فروت ست + محلول پاشی کود آمینو اسید

در زمان مشاهده بیماری و آفات

در هر زمان از رشد درخت گردو متوجه بیماری و آفت شدید، باید سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنیدو اما پیش از آن باید مشکلی که درخت درگیر آن شده را تشخیص دهید. چنانچه بیماری قارچی درخت گردو را درگیر کرده، کود فسفیت پتاسیم را به فاصله یک هفته، دو مرتبه محلول پاشی کنید. برای اینکه بدانید قارچ کش درخت گردو برای درمان کدام بیماری‌ها مفید است مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

چنانچه آفات و حشرات به درخت گردو حمله کردند، کود گوگرد شوک را به فاصله یک هفته، دو مرتبه محلول پاشی کنید.

توصیه کودی: محلول پاشی کود فسفیت پتاسیم یا محلول پاشی کود گوگرد شوک

خلاصه‌ای از آنچه در این مقاله گفتیم را در بخش بعدی، در جدول کود دهی گردو می‌توانید مشاهده کنید.

جدول کود دهی گردو

در این جدول خلاصه‌ای از توضیحات بخش قبلی را گردآوری کرده‌ایم و با کلیک بر روی هر کود می‌توانید به صفحۀ آن مراجعه کرده و نسبت به تهیۀ آن اقدام کنید.

خبر خوب این است که کودهای کشاورزی فروشگاه ما با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا یعنی نانو کود تهیه شده‌اند و سرعت جذب و کارایی فوق العاده بالایی دارند.

مرحله کود دهی گردونام کودنحوه مصرف
یخ آب زمستانه گردوکود گوگرد شوکآبیاری
آب استارت گردوکود فسفر بالا + کود فولویک اسید شوک + کود کاملمحلول پاشی
تورم جوانه گردوکود فروت ست + کود آمینو اسیدمحلول پاشی
پس از ریزش گلکود هیومیک اسید + کود کاملمحلول پاشی (هیومیک اسید آبیاری شود)
فندقی شدن گردوکود مولتی کمپلکس + کود آمینو اسید + کود سیلیکات پتاسیم شوک + کود نیترات کلسیم شوکمحلول پاشی (فقط کود نیترات کلسیم آبیاری شود)
تشکیل پوسته استخوانی گردوکود پتاس بالا + کود فسفیت پتاسیم + کود آهن + کود آمینو اسیدمحلول پاشی (فقط کود آهن آبیاری شود)
پس از برداشت گردو کود فروت ست + کود آمینو اسیدمحلول پاشی
زمان مشاهده بیماری و آفاتکود فسفیت پتاسیم یا کود گوگرد شوکمحلول پاشی

افزایش محصول درخت گردو با کود دهی مناسب

آشنایی با روش­های کوددهی درخت گردو هرچند باعث باردهی بیشتر و افزایش محصول درخت گردو می شود ولی نیاز به رعایت نکات ظریفی برای مصرف دقیق و در زمان مناسب دارد. کارشناسان وبسایت نیاز گیاهان راهنمای خوبی برای کشاورزان و باغداران عزیزی هستند که به دنبال تغذیه مناسب و افزایش بهره وری درختان گردو هستند.

کود دهی درخت گردو

وبسایت نیاز گیاهان ارائه دهنده انواع کود کشاورزی مورد نیاز گیاهان در دوره های مختلف رشد است. همراهی با کشاورزان و باغداران عزیز در تمام مراحل رشد تا تولید محصول پربازده، افتخار وبسایت نیازگیاهان است.

سخن نهایی

در این مقاله به بررسی بهترین زمان کود دهی گردو و کود مورد نیاز در هر مرحله از رشد درخت گردو پرداختیم. شما تا به حال برای رشد درخت گردو چه کودهایی را در اولویت مصرف قرار می‌دادید؟ پیشنهاد می‌کنیم هر تجربه‌ای از مصرف کودها در راستای انجام برنامه تغذیه گردو دارید، آن را با ما و باغداران عزیز در میان بگذارید.

همچنین در صورتی که برای تهیه کود مورد نظرتان نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، حتماً با کارشناسان ما تماس حاصل کرده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مطالب مرتبط

برداشت گردو شیوۀ صحیح و اصولی دارد که باید مطابق با آن عمل کنید و در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی کنید. تمام نکات لازم را می‌توانید در مقالۀ روش برداشت گردو مطالعه کنید.
علاوه بر کود دهی یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها در رشد درخت گردو و باردهی عالی آن، آبیاری درخت گردو است. اینکه هر سال چند مرتبه و چه مقدار درخت گردو را آبیاری کنید را در مقالۀ ذکر شده توضیح داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 4

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها