کود شوک ۱۰ ایکس چیست؟

کود شوک 10x

تمام گیاهان در طول دوره رشد خود به عناصر متفاوتی نیاز دارند و به همین دلیل ضروری است که برای برداشت محصولی با کیفیت از یک کود کامل جهت برطرف کردن نیازهای غذایی گیاه استفاده کنید تا علاوه بر کاهش هزینه‌های مالی، افزایش تناژ محصول را به همراه داشته باشد. کود 10x شوک بهترین کود تقویتی و کامل جهت افزایش تناژ است و به دلیل ویژگی‌های فوق‌ العاده‌ای که دارد می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در بهبود کیفیت محصول ایجاد کند. در این مقاله به بررسی کامل کود ده ایکس شوک می‌پردازیم و به این پرسش که کود شوک 10 ایکس چیست به طور کامل پاسخ می‌دهیم.

قویترین کود مایع چیست؟

در سال‌های اخیر به دلیل استفاده از کودهای شیمیایی بی‌کیفیت و کشاورزی غیر اصولی، خاک زمین‌های کشاورزی حاصلخیزی خود را از دست داده‌اند. بنابراین باید به دنبال راهکاری برای جبران خسارت‌های وارد شده باشیم. استفاده از کود کامل تقویتی کمک بزرگی به ما در این مسیر خواهد کرد. این کود باید دارای چند ویژگی مهم باشد:

 • از غلظت و درصد خلوص بالایی برخوردار باشد؛
 • روش مصرف آسان و کم هزینه‌ای داشته باشد؛
 • عناصر مغذی ضروری برای رشد گیاهان را تامین کند؛
 • به کاهش هزینه‌های اقتصادی کشاورز کمک کند؛

کود 10x شوکبهترین گزینه برای تمام محصولات زراعی و باغی است. این کود آمریکایی حاوی ترکیباتی است که سبب افزایش حاصلخیزی خاک شده و بستر خاک را برای رشد هرچه بهتر گیاه فراهم می‌کند. همچنین مقاومت گیاهان را در برابر انواع بیماری‌ها و آفات افزایش می‌دهد.

استفاده از کود ده ایکس شوک برای پسته

کود 10 ایکس شوک تمام عناصر ضروری را که گیاهان زراعی و درختان میوه بیشترین نیاز را به آنها پیدا می‌کنند، شامل می‌شود و از این طریق رشد انفجاری گیاه و افزایش تناژ محصول را به همراه دارد. در ادامه با سایر ویژگی‌های کود کامل 10x شوک بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی کود شوک آمریکایی

برند شوک یک برند کود معروف آمریکایی است که تمام قد نیاز گیاهان شما را برآورده می‌کند. محصولات برند شوک وارداتی هستند و بر اساس نیاز گیاهان به ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها، محصولات متنوعی را روانه بازار کرده است. تاکنون کود شوک توانسته است سهم بزرگی از بازار آمریکا و حتی ایران را به خود اختصاص دهد و بسیاری از کشاورزان و باغداران به علت دریافت نتیجه عالی از این برند معروف آمریکایی استقبال زیادی کرده‌اند. اکنون سوال اینجاست تفاوت کود شوک با سایر کودهای موجود در بازار چیست و چرا محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟ یکی از مزایای کود شوک این است که با تکنولوژی پیشرفته نانو تولید شده و به دست کشاورزان می‌رسد. به این معنی که عناصر تشکیل دهنده آن به قدری ریز شده‌اند که می‌توانند با حداکثر سرعت جذب گیاه شده و تاثیر خود را در زمان بسیار کوتاهی بگذارند؛ به همین دلیل است که به نانو کود نیز شهرت دارند. برای آشنایی بیشتر با این برند نامدار می‌توانید مقاله “کود شوک آمریکایی چیست؟” را مطالعه کنید.

 ویژگی‌های کود کامل 10x شوک چیست؟

کود ده ایکس شوک یک کود کامل تقویتی است و در لیست محصولات وارداتی قرار دارد و در کشور آمریکا تولید می‌شود. این کود بهترین گزینه برای تمام محصولات باغی، زراعی و گلخانه‌ای بشمار می‌رود؛ زیرا می‌تواند تمام عناصر مغذی مورد نیاز برای رشد گیاهان را فراهم کند.این محصول از درصد خلوص بسیار بالایی برخوردار است و به کاهش هزینه‌های اقتصادی کشاورزان و باغداران کمک زیادی می‌کند. این کود حاوی ترکیباتی است که سبب بهبود بافت خاک شده و شرایط بستر خاک را برای رشد هرچه بهتر گیاه فراهم می‌کند.

کود ده ایکس شوک 20 لیتری

همچنین با تقویت سیستم ایمنی، گیاه را در برابر انواع قارچ‌ها و بیماری‌ها مقاوم می‌کند و از این طریق در افزایش باردهی محصول نقش دارد. غلظت زیاد و کیفیت بالا یکی دیگر از ویژگی‌های کود ده ایکس شوک می‌باشد که باعث افزایش راندمان کوددهی شده و بیشترین بازدهی را برای شما به همراه دارد.تمامی محصولات برند شوک از جمله کود 10x شوک با تکنولوژی نانو تولید شده و به همین دلیل ذرات تشکیل دهنده آن به قدری ریز شده‌اند که به سرعت توسط ریشه یا روزنه‌های برگ جذب شده و تاثیر خود را می‌گذارند؛ بنابراین اگر در مدت 24 ساعت تاثیرات آن را بر روی گیاهان خود مشاهده کردید غافلگیر نشوید.این کود همانطور که از نامش پیداست از 10 عنصر و ترکیب مختلف تشکیل شده که هر کدام نقش ویژه و مهمی را در روند فعالیت‌های گیاهان بر عهده دارند. به همین دلیل کود 10 ایکس شوک به عنوان کود کامل و تقویتی مورد توجه بسیاری از باغداران و کشاورزان قرار گرفته است. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی نقش هر کدام از آنها در گیاه بپردازیم.

مزایای کود ده ایکس شوک چیست؟

تا این قسمت مقاله با ویژگی‌های کلی کود کامل 10x شوک آشنا شده‌اید. اکنون به بررسی سایر فواید بی‌شمار آن و تاثیرات بی‌نظیری که بر کیفیت محصولات می‌گذارد می‌پردازیم.

 • یک کود کامل و تقویتی است که سبب افزایش چشم‌گیر تناژ محصول می‌شود؛ 
 • جذب عناصر از طریق ریشه گیاه را چند برابر می‌کند؛
 • حاصلخیزی خاک زمین کشاورزی را افزایش می‌دهد؛
 • درصد ترکیبات این کود کاملا متعادل است؛
 • به اصلاح بافت و بستر خاک کمک می‌کند؛
 • ظرفیت نگهداری آب را در خاک افزایش می‌دهد؛
 • حاوی 10 عنصر و ترکیب مهم و ضروری برای گیاهان است؛
 • در افزایش جوانه زنی نقش دارد؛
 • در بهبود رنگ، طعم و عطر محصول موثر است، 
 • مقاومت گیاهان را در برابر در برابر تنش‌های محیطی و بیماری‌ها افزایش می‌دهد؛
 • عناصر بلوکه شده در خاک را آزاد می‌کند؛
 • باعث افزایش فتوسنتز گیاه می‌شود؛
 • سیستم ایمنی گیاه را تقویت می‌کند؛

همچنین با مصرف کود 10x shock نیاز گیاهان را به بسیاری از کودهای دیگر رفع می‌کنید و از این طریق می‌توانید هزینه‌های اقتصادی خود را کاهش دهید. در بخش بعدی درمورد ترکیبات تشکیل دهنده و آنالیز محصول صحبت خواهیم کرد.

عناصر تشکیل دهنده کود 10 ایکس شوک

همانطور که گفتیم کود ده ایکس شوک از 10 نوع عنصر و ترکیب تشکیل شده که هرکدام وظایف متعددی را برعهده دارند و استفاده از آنها در کنار یکدیگر تاثیر فوق‌ العاده‌ای در افزایش تناژ و کیفیت محصول خواهد داشت. این عناصر و ترکیبات عبارتند از:

 • نیتروژن

نیتروژن یکی از عناصر اساسی در تغذیه گیاهان است و نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه آن‌ها دارد. نیتروژن برای فعالیت فتوسنتز در گیاهان اساسی است و بدون آن، گیاهان قادر به تولید انرژی نمی‌باشند. همچنین به عنوان عامل اصلی رشد و توسعه گیاهان، تاثیر بسیاری بر افزایش تناژ محصول دارد.

کود ده ایکس شوک 5 لتیری
 • پتاسیم

پتاسیم یک عنصر موجود در خاک و نیز مهم در تغذیه گیاهان است. برخلاف عناصری مانند نیتروژن و فسفر که بیشتر برای رشد و توسعه گیاهان مهم هستند، پتاسیم بیشتر برای حفظ و بهبود سلامت گیاهان و کمک به مقابله با تنش‌های مختلف مانند خشکی، سرما، گرما و بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.عنصر پتاسیم همچنین سبب بهبود کیفیت محصول شده، عمر ماندگاری آن را افزایش می‌دهد و افزایش تولید مثل و رشد گیاهان را به همراه دارد. در گیاهانی مانند گندم، کود 10x شوک یکی از کودهای پر مصرف به خصوص در مراحل پنجه زنی، خوشه دهی و ساقه دهی است. به همین دلیل بهترین کود تقویت خوشه دهی گندم نام دارد.

 • فسفر

عنصر فسفر برای تولید بذر و جوانه‌زنی ضروری است و کمبود آن می‌تواند منجر به کاهش تعداد بذر و جوانه‌های تولید شده شود. همچنین برای رشد و توسعه ریشه در گیاهان بسیار مهم است و کمبود آن می‌تواند باعث کاهش رشد ریشه شود و به عنوان یک از عوامل تنظیمی رشد گیاهان، نقش مهمی در تعادل بین توسعه برگ‌ها و ریشه‌ها دارد.

 • آمینو اسید

آمینو اسیدها، به عنوان مولکول‌های سازنده پروتئین‌ها در گیاهان بسیار مهم هستند. پروتئین‌ها بخشی اساسی از سلول‌های گیاهی می‌باشند و در فعالیت‌های زیستی گیاهان نقش مهمی دارند. آمینو اسیدها همچنین می‌توانند به عنوان منبع انرژی برای گیاهان استفاده شوند و مقاومت گیاهان را در مقابل تنش‌های محیطی مانند خشکی، شوری، سرما و گرما افزایش دهند.

 • جلبک دریایی

جلبک آسکوفیلوم نودوسوم جزء معدود گیاهانی است که قادر به تولید و ذخیره پروتئین گیاهی می‌باشد و به همین دلیل استفاده از عصاره آن به عنوان کود، سبب افزایش درصد پروتئین در سایر گیاهان شده و افزایش کیفیت محصول را به همراه دارد.

 • هیومیک اسید

هیومیک اسید به عنوان یک بخش از ماده آلی خاک، به بهبود ساختار و بافت خاک کمک می‌کند و می‌تواند از فشارهای مختلفی مانند جریان آب و تراکم خاک جلوگیری کند. همچنین، به عنوان یک ماده محرک رشد، هیومیک اسید می‌تواند به بالا بردن نفوذپذیری خاک و بهبود تهویه و دفع اکسیژن از خاک کمک کند. با مراجعه به مقاله “کود هیومیک اسید چیست؟” می‌توانید اطلاعات کافی درباره این محصول طبیعی را به دست آورید.یکی از فواید کود ده ایکس شوک برای محصولات زراعی تجمع عناصر مغذی در سطح خاک به کمک هیومیک اسید است. زیرا ریشه این گیاهان عمیق نبوده و با مشکل جذب عناصر غذایی از اعماق خاک مواجه هستند.

افزایش تناژ گندم با مصرف کود ده ایکس شوک
 • بور

بور یک عنصر اساسی برای گیاهان است که در فرآیندهای متعددی از جمله توسعه سلولی، ایجاد جوانه‌ها، توسعه ریشه، جذب و استفاده از عناصر غذایی، مقاومت به تنش‌های مختلف و تولید و برداشت محصولات بسیار مهم است.

 • کلسیم

کلسیم در تنظیم فرایندهای رشدی و توسعه گیاهان نقش دارد. این عنصر برای تنظیم فرایند تقسیم سلولی و تشکیل بافت‌های جدید، تنظیم جذب و استفاده از عناصر غذایی، افزایش جذب نور توسط گیاهان و تنظیم پاسخ گیاه به هورمون‌های رشد مهم است. همچنین عدم ترک خوردگی میوه یکی دیگر از فواید مصرف کود ده ایکس برای محصولات باغی است که به دلیل وجود مقادیر کافی کلسیم در این کود حاصل می‌شود.

 • آهن

آهن در فرآیند تولید کلروفیل نقش مهمی دارد، به عنوان یکی از عناصر لازم برای ساخت کلروفیل، آهن برای جذب نور خورشید و انجام فرآیند تبدیل نور به انرژی بسیار ضروری است.

 • فولویک اسید

فولویک اسید ماده‌ای آلی است که با تاثیر بر گیاه، سبب بهبود فعالیت‌های آن می‌شود و توانایی انتقال بیش از ۶۰ ماده مغذی و عناصر کمیاب را دارد. ما در مقاله‌ای تحت عنوان “عناصر تشکیل دهنده کود ده ایکس شوک چیست؟” درباره سایر ویژگی‌های این محصول صحبت کرده‌ایم که توصیه می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

کود ده ایکس شوک 1 لتیری

آنالیز محصول

در قسمت قبلی به معرفی ترکیبات کود ده ایکس شوک پرداختیم و نقش هرکدام را در افرایش کیفیت محصولات کشاورزی توضیح دادیم. با آنالیز این محصول فوق العاده به درصدهای زیر می‌رسیم:

 •  5% نیتروژن (N)
 •  20% فسفر (P)
 •  20% پتاسیم (K)
 •  10% فولویک اسید
 •  10% هیومیک اسید
 •  10% آهن (Fe)
 •  5% آمینو اسید
 •  10% جلبک دریایی
 •  5% کلسیم (Ca)
 • 5% بور (B)

نحوه مصرف کود ده ایکس شوک

کود ده ایکس به صورت مایع است بنابراین به روش محلول پاشی و آبیاری قابل مصرف می‌باشد. در صورتی که گیاهان شما دچار کمبود شدید مواد غذایی هستند و یا برای کوددهی دیر اقدام کردید توصیه می‌شود روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید. زیرا در روش محلول پاشی عناصر مغذی از طریق روزنه‌های برگ جذب می‌شوند و در مدت کمتری جذب شده و به سرعت تاثیر آن را خواهید دید. همچنین به مقدار کمتری از کود نیاز پیدا می‌کنید. این روش برای محصولاتی که به صورت دیم کشت می‌شوند نیز کاربرد دارد.

مقدار مصرف کود شوک x10 چقدر است؟

تعیین دقیق مقدار مصرف کود شوک x10 به عوامل متعددی مانند سن درخت، کمبودهای خاک و… بستگی دارد اما مهم‌ترین پارامتری که می‌تواند در مقدار مصرفی کود تاثیر گذار باشد، انتخاب روش مصرف است. به طور کلی در روش آبیاری به 5 لیتر کود نیاز پیدا می‌کنید و کافی است کود را همراه با آب آبیاری به زمین خود وارد کنید. در روش محلول پاشی نیز 2 لیتر کود را در 1000 لیتر آب ترکیب کرده و سپس محلول را بر روی برگ گیاهان خود اسپری کنید.

زمان مصرف کود 10x شوک

بجز زمانی که گیاهان در مرحله گلدهی قرار دارند، می‌توانید هر زمان که گیاه شما به مواد غذایی نیاز داشت از کود ده ایکس شوک استفاده کنید و نیاز گیاهان خود را رفع کنید. در واقع زمان خاصی برای مصرف آن تعیین نشده است. این کود کامل با در دسترس قرار دادن تمام مواد مغذی به رشد هرچه بهتر آنها کمک کرده و افزایش تناژ را به همراه دارد.

خرید و قیمت کود کامل 10x شوک

کود 10x شوک محصولی وارداتی است و در کشور آمریکا تولید می‌شود. این کود با تاثیر فوق العاده در افزایش تناژ و کیفیت محصولات طرفداران زیادی پیدا کرده است و حاوی 10 عنصر و ترکیب مهم و ضروری است که در بسته بندی 1، 5 و 20 لیتری در دسترس کشاورزان و باغداران قرار می‌گیرد. می‌توانید با مراجعه به صفحه قیمت و خرید کود 10x مایع شوک درباره محصول اطلاعات کامل را بدست آورید و سفارش خود را به راحتی ثبت کنید. همچنین ما در مجموعه نیاز گیاهان تمام کودهای طبیعی و شیمیایی مورد نیاز شما را جهت کشت انواع محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای تهیه و عرضه می‌کنیم که می‌توانید از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4 / 5. امتیاز های این مقاله: 20

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
وحید صفاری

مقاله عالیی بود

دهدشت

سلام
برای مصرف یک هکتار گندم با محلول پاشی پهبادی که مخزن ان ظرفیتی 10لیتری دارد ، میزان و مقدار کود را نسبت به 10 لیتر تضیح دهید ممنون

زهرا آرام

سلام آقای افشین وقت شما بخیر. در مخزنی که ده لیتر آب داره، بیست سی سی از کود بریزین و محلول پاشی رو انجام بدین.

احمد

سلام
با سمپاش موتوری پشتی با مخزن ۲۵ لیتری چه مقدار باید کود بریزیم،ممنون میشم پاسخ بدید

زهرا آرام

سلام وقت بخیر. بستگی به کشت شما داره، بهتره که بین 50 الی 100 سی سی از کود ده ایکس شوک رو داخل سمپاش بریزین و کوددهی رو انجام بدین.

احمد

برای هر هکتار گندم محلول پاشی با سمپاش موتوری پشتی با مخزن ۲۵ لیتری چ مقدار کود بریزیم

آخرین ویرایش 3 ماه قبل توسط احمد
فریده

سلام، وقت به خیر
لطفا بفرمایید مقدار مصرف کود کامل 10x shock در یک لیتر چقدر است. چون گیاهانم در گلدان یا باغچه هستند.
سپاس از ارائهٔ مطالب خوبی که ارائه دادید.

کاربران ناشناس

سلام من کود ۱۰x سفارش دادم باید چطور از وضعیت ارسال سفارشم با خبر شم ، داخل سایت ثبت سفارش نکردم مستقیم زدم بحساب کارشناستون

زهرا قنادان

سلام و روز بخیر. برای پیگیری سفارش با شماره مشاوره سایت تماس بگیرید

علی

سلام خسته نباشید
من دوسه روز پیش سه تا بیست لیتری ده ایکس سفارش دادم داخل سایت و پرداختش کردم.چطور از وضعیت بسته خبرداربشم.کد مرسوله برام ارسال نشده.
ممنون

zahra.aram

سلام آقای علی وقتتون بخیر. بیست لیتری ها توسط باربری ارسال میشن و کد رهگیری ندارن. چنانچه هنوز مرسوله به دستتون نرسیده با شماره تلفن های سایت تماس بگیرین و وضعیت رو از همکارانم پیگیری کنین.