زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم

زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم

کشاورزان به منظور بهبود رشد گندم و تقویت آن‌ می‌توانند علاوه بر آبیاری و شخم زنی مناسب از کودهای تقویتی نیز استفاده کنند. کودهای تقویتی موجب رشد ریشه و باروری بهتر می‌شوند که از جمله کودهای تقویتی می‌توان به کود هیومیک اسید اشاره کرد.

با استفاده از کود هیومیک اسید تولید گندم تا سطح چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند و نمی‌توان از تاثیر اسید هیومیک بر گندم چشم پوشی کرد. در این مقاله ما به معرفی بهترین کود هیومیک اسید برای گندم و مواردی مانند زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم، نحوه مصرف هیومیک اسید برای گندم و… می‌پر‌دازیم پس با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم هر دفعه هنگام آبیاری در تمام فصول رشد می‌باشد. اما بهترین زمان مصرف کود هیومیک اسید برای گندم، ابتدای فصل رشد گندم و همچنین فصل پاییز است تا بهبود بافت خاک، سبب رشد هرچه بهتر گیاه شود.
دو کود هیومیک اسید خارجی نانومایع با خلوص 95 درصد، هیومیک اسید بمب و هیومیک اسید شوک هستند.

بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم را بدانید

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم چه زمانی است؟ اسید هیومیک برای گیاهان گل‌دار دو ماه یک بار قابل استفاده می‌باشد اما در گیاهان معمولی زمان خاصی برای مصرف هیومیک اسید وجود ندارد.

همچنین زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم هر دفعه هنگام آبیاری در تمام فصول رشد می‌باشد. اما بهترین زمان مصرف کود هیومیک اسید برای گندم، ابتدای فصل رشد گندم و همچنین فصل پاییز است تا بهبود بافت خاک، سبب رشد هرچه بهتر گیاه شود.

البته خوب است بدانید که بذرمال گندم با اسید هیومیک هم فواید بسیار زیادی دارد و باعث می‌شود که جوانه‌زنی بذرها بیشتر شود و کیفیت محصول را افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید راجع به کودهای بذر مال گندم بیشتر بدانید به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

ما در مقاله بهترین برنامه کودی گندم و جو یک برنامه اصولی و متعادل را معرفی کرده‌ایم که زمان دقیق مصرف تمام کودهای مورد نیاز گندم را نیز توضیح داده‌ایم، پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

معرفی بهترین کود هیومیک اسید برای گندم

همانطور که گفتیم، کود هیومیک اسید، که حاوی مواد آلی فراوان و مفید برای خاک است، نقش مهمی در بهبود ساختار خاک، افزایش جذب مواد مغذی توسط گندم و بهبود رشد و سلامت کلی آن دارد. در ادامه دو کود اسید هیومیک خارجی معتبر را معرفی می‌کنیم.

کود هیومیک اسید بمب

کود هیومیک اسید مایع بمب، 95 درصد خلوص دارد و با تکنولوژی نانو تهیه شده است. از فواید این کود می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • افزایش جذب آب در خاک و جذب بهتر مواد مغذی
 • افزایش میکروارگانیسم‌های مفید در خاک
 • از بین بردن شوری خاک و تنظیم PH خاک در بازه مناسب
 • افزایش تولید و بهبود کیفیت محصول گندم
 • تقویت‌کننده قدرتمند خاک 
 • کود هیومیک اسید شوک

ذرات این کود بسیار کوچک هستند و خیلی سریع به دل خاک نفوذ می‌کنند و به کمک ریشه‌های گیاه می‌آیند.

کود هیومیک اسید شوک

کود اسید هیومیک شوک، محصولی اصیل از شرکت آمریکایی  با 95% اسید هیومیک است. این کود ارگانیک، که از لیگنیت با کیفیت بالا و به صورت نانو تهیه شده، سریعاً جذب خاک می‌شود و گندم را از فواید خود بهره‌مند می‌کند.

کود هیومیک اسید شوک 95 درصد برای انواع گیاهان زراعی از جمله گندم مناسب است و می‌توان از آن در طول دوره رشد گیاه تا زمان برداشت محصول استفاده کرد.

برخی از خصوصیات کود هیومیک اسید شوک و فواید مصرف آن برای گندم عبارتند از:

 • محرک ریشه‌زایی در گندم
 • اصلاح‌کننده قوی خاک 
 • افزایش‌دهنده تخلخل خاک
 • بهبود‌دهنده ساختار شیمیایی و بافت خاک
 • قابل ترکیب با سایر کودها به جز کودهای دارای گوگرد
 • کمک به جذب بهتر عناصر غذایی و تنفس ریشه گندم
 • افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک کشت گندم

برای خرید این کود می‌توانید بر روی عکس محصول که در بالا درج شده کلیک کنید و فرایند خرید را ادامه دهید.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گندم 

برای اینکه نتیجه این محصول را در زمین کشاورزی خود به صورت آشکار ببینید باید مقدار مصرف را رعایت کنید. بهترین مقدار استفاده از کود اسید هیومیک برای گندم در روش آبیاری 20 لیتر از کود هیومیک اسید شوک یا بمب برای هر هکتار می‌باشد.

نحوه مصرف هیومیک اسید برای گندم 

در حالت کلی هیومیک اسید به سه روش پودری، مایع و گرانول قابل استفاده می‌باشد که عناصر تشکیل‌دهنده همه آن‌ها یکسان است. اما بهترین کود هیومیک اسید برای گندم چه نوع است؟

نحوه مصرف اسید هیومیک شوک برای گندم و همچنین کود هیومیک اسید بمب، اغلب به صورت آبیاری است، البته روش محلول پاشی هیومیک اسید برای گندم در شرایطی که آب موجود نباشد نیز استفاده می‌شود اما روش آبیاری تاثیر بیشتری بر رشد ریشه و گندم دارد. بهتر است بهترین روش آبیاری گندم را بدانید تا بتوانید از این کود به بهترین نحو ممکن استفاده کنید.

هیومیک اسید و نقش آن در کشاورزی 

در حال حاضر با توجه به وجود تنش‌های جوی، آلودگی هوا و گرمایش زمین مشکلات زیادی برای رشد گیاهان به وجود آمده است که گندم نیز از این مشکلات مستثنی نمی‌باشد. کود هیومیک اسید به دلیل ویژگی‌های فراوانی که برای گیاهان دارد به عنوان دوست‌دار طبیعت نیز از آن یاد می‌شود. زیرا اثر مخرب زیست محیطی برای طبیعت و جانوران ندارد.

این کود تجزیه شده از مواد آلی ارگانیک می‌باشد که در واقع از بقایای جانوران طبیعت تشکیل شده است. هنگامی که موجودات در طبیعت از بین می‌روند بقایای آن‌ها در مرور زمان در خاک تجزیه و توسط چرخه‌های مختلف تغییر شکل می‌دهند. بر اثر این چرخه‌ها ماده به جا مانده از این بقایا هوموس نامگذاری می‌شود.

هوموس از سه جز اصلی تشکیل می‌شود که اصلی‌ترین بخش آن هیومیک اسید است. هیومیک اسید دارای یک رنگ تیره می‌باشد و مولکول‌های تشکیل دهنده آن به ریشه گیاه می‌چسبند و از طریق جذب به وسیله آب به رشد بهتر گیاه کمک می‌کنند. 

کود هیومیک اسید برای گندم

کود هیومیک اسید بستر مناسبی برای رشد گیاه ایجاد کرده و به باکتری‌های مفید برای رشد کمک می‌کند، هیومیک اسید ph خاک را در حالت متعادل نگه داشته و بستر باروری خاک را معتدل می‌کند. همچنین هیومیک اسید با تغذیه رسانی به سطح خاک آلودگی خاک را از بین برده و به رشد گیاه کمک فراوانی می‌کند.

ما در مقاله کود هیومیک اسید چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ به طور کامل درباره این کود طبیعی توضیح داده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید. در قسمت بعدی درباره تاثیر اسید هیومیک بر گندم صحبت خواهیم کرد.

تاثیر اسید هیومیک بر گندم

هیومیک اسید به عنوان یک کود دوست‌‌دار طبیعت برای محصولات کشاورزی مزایا فراوانی دارد که یکی از این محصولات گندم می‌باشد، مصرف کود هیومیک اسید در بهبود رشد گندم تاثیر فراوانی دارد که این تاثیرات به شرح زیر می‌باشد؛ 

 • کود هیومیک اسید و تاثیر آن در گندم بسیار بوده چرا که با دارا بودن مواد عالی سرعت جوانه‌زنی بذر را افزایش و در نهایت موجب رشد ریشه گندم می‌شود. 
 • کود هیومیک اسید باعث می‌شود ریشه به مقادیر بیشتری از فسفر، نیتروژن و پتاسیم دسترسی داشته باشد و همین موضوع باعث می‌شود که رشد دانه در خاک سرعت پیدا کند. 
 • استفاده هیومیک اسید گندم را در مقابل خشکی، بیماری و آفت محافظت می‌کند و مواد سمی خاک نیز از بین می‌روند. 
 • کود هیومیک اسید به عنوان یکی از ترکیبات تشکیل دهنده کود تقویتی خوشه گندم قادر است میزان تناژ گندم را به طرز چشم گیری افزایش دهد و کشاورزان را به سود زیادی برساند.
 • استفاده از هیومیک اسید در ابتدای فصل رشد گندم سبب رشد ریشه و افزایش پنجه بارور گندم می‌شود که این موضوع حجم و کیفیت محصول برداشتی شما را افزایش می‌دهد. 
 • تاثیر اسید هیومیک بر گندم سبب می‌شود تا عناصر غذایی در نزدیکی ریشه گیاه جمع شوند و از این طریق در بهبود رشد گیاه نقش دارد.
 • هیومیک اسید به عنوان یک کود تقویتی دانه را تقویت و باروری گندم را افزایش می‌دهد.

به همین دلیل است که یکی از ترکیبات مهم در قویترین کود مایع برای گندم، کود هیومیک اسید می‌باشد. در ادامه به بررسی زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم می‌پردازیم.

کلام آخر

 کشت گندم در مقیاس انبوه با توجه به مشکلاتی اعم از گرمایش زمین، آلودگی هوا و آفات و بیماری‌ها کار آسانی نیست و نیاز به رسیدگی فراوانی دارد. از این رو استفاده از کودهای تقویتی، شخم‌زنی و آبیاری مناسب می‌تواند کمک فراوانی به باروری بیشتر محصولات شما داشته باشد. 

کود هیومیک اسید به عنوان یک کود بی ضرر به رشد سریع‌تر محصول شما کمک می‌کند و باعث می‌شود گیاه شما مواد غنی خاک را به راحتی دریافت کند.

چنانچه راجع به خرید و مصرف کود هیومیک اسید سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط
* یکی از کودهایی که تاثیر مستقیم بر روی رشد ریشه گندم دارد و از این طریق سبب تقویت گندم می‌شود، کود فسفر بالا برای گندم است که زمان مصرف و فواید آن را در مقالۀ ذکر شده می‌توانید مطالعه کنید.
* اگر قصد دارید از یک کود تقویتی برای گندم استفاده کنید، توصیۀ ما بهترین کود برای افزایش تناژ گندم است. اطلاعات کامل این کود را در صفحۀ ذکر شده توضیح داده‌ایم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 120

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس

بسیار عالی

دانیال

سپاس فراوان ازخانم مهندس خانی که درمورداستفاده از کودهای هیومیک اسیدآموزش ودستورات لارم رابیان نمودند.

میر5

بسیار عالی و مفید بود
با تشکر از مهندس آرام عزیز

صدیق سلیمانی

خدا اجرتان را به نیکی دهد مهندس جان